Roland Barnutiu, campion national la kumite

Magazin Salajean 29 octombrie 2008 0

Sala Tractorul din Brasov a gazduit la finalul saptamanii trecute editia din acest an a Campionatelor Nationale de karate, la care au participat aproape 300 de sportivi din intreaga tara, care s-au intrecut in probe de kata si kumite atat la individual, cat si pe echipe. Clubul Sportiv Omega din Simleu Silvaniei a fost reprezentat de patru karateka (doi baieti si doua fete). Dintre cei patru, trei au urcat pe podium la finalul concursului, iar cel mai bun rezultat a fost obtinut de Roland Barnutiu, care a devenit campion national la kumite (cat. 60 kg).

Rezultatele obtinute de cei trei sportivi care au urcat pe podium: Eduard Man – locul II la kumite copii II (cat. 40 kg); Iulia Gal – locul III la kumite tineret (cat. 65 kg); Roland Barnutiu – locul II la kumite tineret (60 kg) si locul I la kumire juniori (60 kg). Roland Barnutiu a reusit sa obtina doua medalii in aceeasi zi, la doua categorii diferite, devenind astfel vicecampion national la tineret si campion national la juniori. A fost incununarea unei pregatiri asidue. A avut o dorinta permanenta de a progresa, si a invins fosti campioni. A dovedit ca nici un obstacol nu e de netrecut daca iti doresti sincer si din tot sufletul sa fii mai bun si sa evoluezi continuu. Reusita lui nu poate decat sa ma bucure, si-i doresc in continuare numai succese atat in activitatea sportiva, cat si in cea, scolara, a declarat dupa concurs antrenorul Gheorghe Pop.