Rezultate modeste pentru juniorii republicani

Magazin Salajean 6 septembrie 2011 0

Noul sezon al Campionatului National de juniori republicani a debutat duminica, cand au avut loc cele opt dueluri din runda inaugurala.

Spre deosebire de sezonul anterior, cand Salajul a avut patru reprezentante in aceasta competitie, in editia 2011 – 2012 s-au inscris doar trei echipe, formatia absenta fiind CS Barcau Nusfalau.

Singura victorie obtinuta in prima etapa de cele trei reprezentante ale Salajului apartine juniorilor A de la Luceafarul Balan, care au dispus la limita pe teren propriu de LPS Bistrita, cu scorul de 2 – 1.

Scorul a fost deschis de gazde, prin Noje, care a reluat perfect cu capul in vinclu centrarea lui Teglas, insa pana la pauza, oaspetii au restabilit egalitatea. Golul victoriei a fost inscris de Zaharie, care a transformat o lovitura de pedeapsa pe care tot el a obtinut-o. Trebuie mentionat ca terenul din Balan s-a prezentat in conditii foarte bune dupa ce conducatorii echipei au refacut in aceasta in totalitate suprafata de joc, incepand de la arat si discuit.

La juniori B, echipa din Balan a cedat fara drept de apel, fiind invinsa cu scorul de 10 – 0.

Viitorul Zalau a evoluat in deplasare, la Ardealul Cluj, in fata careia a pierdut cu scorul de 3 – 1 la juniori A si cu scorul de 5 – 2 la juniori B. Golul de onoare la juniori A a fost marcat de Ionut Terec, in minutul 90, din lovitura de pedeapsa, iar pentru juniorii B ambele goluri au fost marcate de Ionut Muresan, in minutele 50 si 70.

Si FC Zalau a pierdut la ambele grupe, chiar in propriul fief, in fata juniorilor de la LPS Satu Mare. Juniorii A au pierdut cu 3 – 0, iar juniorii B, cu scorul de 4 – 0.

Rezultatele complete din prima etapa: CSS 2 Baia Mare – LPS Cluj-Napoca 2 – 1, (4 – 1 la juniori B); FC Viorel Mateianu Baia Mare – CFR Cluj 1 – 4, (0 – 3); Luceafarul Balan – LPS Bistrita 2 – 1, (0 – 10); FC Zalau – LPS Satu Mare 0 – 3, (0 – 4); Ardealul Cluj – Viitorul Zalau 3 – 1, (5 – 2); Olimpia Satu Mare – Unirea Dej 5 – 1, (2 – 1); Gloria Bistrita – Ariesul Turda 3 – 0, (4 – 0); U Cluj – FCMU Baia Mare 4 – 0 (4 – 0).

Etapa viitoare este programata joi, de la ora 12 juniorii A si de la ora 14 juniorii B: CFR Cluj – CSS 2 Baia Mare, LPS Bistrita – FC V. Mateianu Baia Mare, LPS Satu Mare – Luceafarul Balan, Viitorul Zalau – FC Zalau, Ariesul Turda – Olimpia Satu Mare, FCMU Baia Mare – Gloria Bistrita, LPS Cluj – U Cluj.