Retrogradarea bate la usa

Magazin Salajean 13 martie 2008 0

Retrogradarea bate la usaOlimpia Silvania Simleu Silvaniei a suferit o noua infrangere in fata propriilor suporteri, marti dupa-masa, la intalnirea cu ocupanta locului patru, Avantul Reghin. Aceasta, dupa ce in prima etapa a returului a pierdut, tot pe teren propriu, cu scorul de 3 – 2 in fata echipei Gaz Metan Targu Mures. Evolutia jucatorilor antrenati de Vasile Pasca a fost una lamentabila pe toata durata partidei de marti, Olimpia Silvania avand doar doua ocazii de a inscrie in cele 90 de minute regulametare. Ca si cum nu ar fi fost deajuns ca se afla in zona ^fierbinte^ a clasamentului, esecul de marti a coborat-o pe Olimpia Silvania pe penultimul loc in clasament, iar sansele ramanerii in Liga a III-a, incep sa se diminueze. Nici una dintre cele doua formatii nu a avut ocazii de a inscrie in debutul de partida, jocul desfasurandu-se mai mult la mijlocul terenului. Primul gol al meciului a fost inscris in minutul 28, prin Luca, care, scapat de sub marcaj, a trimis mingea cu capul in plasa, dupa o lovitura de colt. Simleuanii au avut sansa de a restabili egalitatea in minutul 37, insa Suteu, scapat singur cu portarul advers, a preferat sa-l dribleze pe acesta in loc sa suteze spre poarta, iar faza s-a incheiat cu un sut al simleuanului in plasa laterala. A venit insa minutul 65, cand sansele simleuanilor la un rezultat favorabil au fost spulberate de acelasi Luca, care a patruns foarte bine pe centru, invingandu-l pe portarul Coste cu un sut in vinclul portii. A fost o faza la care tusierul Chereji a aratat gresit repunerea mingii din aut, de la care a si pornit faza golului. Golul trei, inscris in minutul 71 de Buciuman, a fost asemanator cu golul doi, atat doar ca finalizarea a fost facuta printr-un un sut pe langa portarul Olimpiei. Cu doua minute inainte de fluierul de final, Mandrut a avut sansa de a marca golul de onoare,insa, la fel ca Suteu, si acesta a preferat sa-l dribleze pe portarul advers, iar sutul sau a fost respins in corner de un aparator advers. Extrem de suparat pe evolutia brigazii de arbitri, presedintele Olimpiei, Ioan Gurzau, l-a amenintat la finalul meciului pe tusierul Chereji ca ii va face un raport la Comisia Centrala de Arbitri. La golul doi a fost aut pentru noi, iar el a aratat invers, si Reghinul a dat gol din acea faza. I-am aratat caseta si observatorului (n.r. Dan Dragos Craciun) si urmeaza sa se ia masuri. Toti trei arbitrii au aratat numai intr-o directie tot meciul. La orice contact intre jucatori a fluierat in favoarea Reghinului, a rabufnit Gurzau. Aceasta a mai spus ca echipa sa va avea meci greu in intalnirea de maine, cu Bihorul Beius. Acum au intrat si ei in retrogradarii si au nevoie de victorie. Mai ales ca in acest retur nu au obtinut nici un punct, a mai spus presedintele simleuan. In etapa de la finalul acestei saptamani, simleuanii vor evolua in deplasare, urmand sa intalneasca ocupanta locului 12, Bihorul Beius.