Remiza scapata printre degete

Magazin Salajean 18 septembrie 2007 0

HC Zalau – Tomis Constanta 22 – 23 (9 – 13)

HC Zalau a fost duminica la un pas de a obtine o remiza in fata echipei Tomis Constanta, insa ratarea Adrianei Holhos din lovitura de la 7 metri, in ultimele secunde ale meciului, a facut ca trupa pregatita de Dumitru Musi sa se impuna la limita in Sala Sporturilor din Zalau. Zalauancele au inceput bine meciul, reusind sa deschida scorul in minutul 3 prin Daniela Crap. Chiar daca constantencele au egalat un minut mai tarziu, aceeasi Crap a readus HC Zalau in avantaj in minutul 6. In minutul 7 oaspetele au restabilit egalitatea si in acelasi minut au trecut in avantaj. Scorul a fost strans pana in minutul 20, cand tabela arata 8 – 8, dupa care, Tomis a ineput sa se distanteze, iar la pauza a avut un avans de patru goluri (9 – 13). Oaspetele au continuat sa-si pastreze un avans linistitor si in partea a doua, pana in minutul 39, cand zalauancele au restabilit egalitatea (14 – 14). Au intrat insa in prim-plan cei doi arbitri, care comis grave erori impotriva formatiei HC Zalau, ceea ce le-a permis constantencelor sa preia din nou conducerea. Finalul partidei a fost extrem de tensionat. In minutul 57, tabela arata scorul de 20 – 22, insa Adriana Holhos a restabilit egalitatea prin doua reusite consecutive. Din pacate, Andreea Dospin a adus din nou in avantaj Tomisul, scor 22 – 23, rezultat cu care s-a si incheiat partida de la Zalau. Meciul de duminica a fost arbitrat de o brigada aradeana, formata din Fanata si Moldoveanu.

Pentru HC Zalau au evoluat: Nichita – Crap (7), Coadalata (3), Ivan (1), Vlad (1), Teodorescu, Bratu (4). Au mai jucat: Santamarean – Somoi (1), Holhos (4), Czeczi (1) si Carstoaica.