Remiza echitabila

Magazin Salajean 9 octombrie 2006 0

Remiza echitabilaSanatatea Rapid Jibou – Mobila Sovata 0 – 0

Dupa ce in ultimele doua etape, Sanatatea Rapid Jibou obtinuse doua victorii, una pe teren propriu si una in deplasare, la finalul saptamanii trecute, trupa antrenata de Munteanu si Ratiu nu a reusit sa inregistreze decat o remiza (0 – 0), pe teren propriu, in fata formatiei Mobila Sovata. N-a trecut decat un minut de la fluierul de start al centralului Hompoth Deszo (Odorheiu Secuiesc), si Farcas a fost faultat clar in careu de portarul oaspetilor, insa arbitrul nu a aratat punctul cu var. Imediat a venit replica echipei din Sovata, care putea deschide scorul, insa atacantul Roman a tras peste, din sapte metri, singur cu Notigan. In minutul 15 formatia de pe malul Somesului a trecut din nou pe langa deschidrea scorului, Gaspar fiind la un pas sa ajunga mingea centrata de Mandi prin fata portii. Acelasi Gaspar a avut o noua sansa de a sparge gheata in minutul 28, dupa un corner la care portarul oaspetilor a scapat mingea tocmai pe linia portii, iar jucatorul gazdelor a dat pe langa balon. A urmat din nou o replica a oaspetilor, care au cam dominat jocul pana la pauza, avand trei ocazii mari de a nscrie, insa Notigan s-a aflat la post. Repriza secunda a fost aproape la fel, cu ocazii de ambele parti, insa fara nici o modificare pe tabela de marcaj. Ultimele minute s-au jucat numai la poarta oaspetilor, gruparea jibouano-clujeana aflandu-se cu toti jucatorii in careul advers, pentru a putea obtine cele trei puncte. N-a fost sa fie, deoarece formatia din Sovata a stiut sa inchida bine toate flancurile, pentru a IsmulgeI macar un punct. Cei doi antrenori au facut doua schimbari, insa nu la ambele au avut inspiratie. Daca la prima, cand Roja a intrat in locul lui Cotut au luat o decizie corecta, primul avand o evolutie buna, cea de-a doua inlocuire nu cred ca isi avea rostul, cand Farcas a fost inlocuit de Ghisa, un jucator mult mai varstnic si fara experienta. Una peste alta, a fost un meci placut, cu multe ocazii de ambele parti, iar rezultatul final a fost echitabil, chiar daca gazdele au pierdut doua puncte.

Sanatatea Rapid Jibou: Notigan, Turcas, Toma, Albu, Chira, Hadarean, Cotut (min.75, Roja), Farcas (min.80, Ghisa), Gaspar, Semeniuc si Mandi.

Rezultatele complete: Inter Blaj – IUI Cluj 1919 1