Remiza alba pentru Olimpia Silvania

Magazin Salajean 10 martie 2008 0

Remiza alba pentru Olimpia Silvania Dupa esecul suferit in urma cu o saptamana pe teren propriu, la debutul in Liga a III-a, Olimpia Silvania Simleu Silvaniei parea ca va fi ciuca batailor in acest retur de campionat. Insa, infrangerea la limita, scor 3 – 2, in fata echipei Gaz Metan Targu Mures, i-a trezit, practic, la realitate pe fotbalistii antrenati de Vasile Pasca, care au obtinut un punct foarte important in intalnirea de vineri, de la Ungheni, in fata echipei locale, Unirea. Simleuanii ar fi putut sa castige chiar trei puncte, insa golul lui Ulmeanu, din repriza a doua, a fost anulat pe motiv de ofsaid. Olimpia Silvania a fost nevoita sa joace in 10 oameni ultimele 10 minute din meci, dupa cartonasul rosu acordat jucatorului Kallai Geza. O mare parte din meritul acestei remize il are portarul Coste, care a avut o evolutie foarte buna pe durata intregului joc. In urmatoarea etapa, care va avea loc marti, Olimpia Simleu va avea un meci extrem de greu pe teren propriu, urmand sa intalneasca ocupanta locului patru, Avantul Reghin. Partida va avea loc pe stadionul din Simleu, de la ora 15:30. Dupa etapa de vineri, echipa simleuana continua sa ramana pe locul 16, cu 17 puncte acumulate, la fel ca ocupanta locului 15, FC Bihor II.

Rezultatele etapei de vineri, 7 martie: Avantul Reghin – Inter Blaj 3 – 0, Bihorul Beius – Somesul Satu Mare 0 – 3, FC Bihorul II – Lacul Ursu Mobila Sovata 0 – 0, Lotus Felix – Gloria Bistrita II 1 – 0, Unirea Ungheni – Olimpia Silvania 0 – 0, Gaz Metan Targu Mures – Tran Sil. Targu Mures 0 – 1, Sanatatea Cluj – U Cluj 1919 2 – 0. Partidele Sighetul Marmatiei – FC Baia Mare si Turul Micula – Unirea Dej au avut loc sambata dupa-masa.