Remat Zalau s-a impus la limita in derby-ul salajean

Magazin Salajean 19 octombrie 2007 0

Remat Zalau s-a impus la limita in derby-ul salajeanPhoenix Simleu Silvaniei – VM Remat Zalau

2 – 3 (-14, -23, 23, 22, -7)

Chiar daca ambele echipe sunt salajene, se pare ca orgoliile dintre cele doua grupari sunt foarte mari, acest lucru putandu-se observa cel mai bine in partida de miercuri dupa-masa de la Simleu. Dupa doua infrangeri consecutive in primele doua etape, Phoenix spera sa isi poata trece in cont primul succes in partida cu Remat, insa elevii lui Faur Dorian au cedat si de aceasta data dupa un meci care a durat aproximativ 120 de minute. Spectatori veniti din Simleu, dar si din Zalau au umplut pana la refuz sala de sport Iuliu Maniu, pentru a putea vedea marele derby al Salajului. Pentru prima data, cu Aurel Vlaicu in functia de antrenor principal, voleibalistii zalauani s-au miscat bine in primul set pe care l-au castigat la o diferenta de 11 puncte (25 – 14). Si inceputul setului doi le-a apartinut tot voleibalistilor de sub Meses, care au condus la un moment dat cu scorul de 6 – 2. Insa, simleuanii au revenit foarte bine, reusind sa recupereze din handicap si chiar sa intoarca rezultatul in favoarea lor. Scorul a devenit astfel 10 – 9 pentru gazde, iar pana la final s-a mers cap la cap, tabela aratand la un moment dat egalitate (22 – 22). Finalul ia aparatinut echipei Remat, care s-a impus cu scorul de 25 – 23. La scorul de 2 – 0 la seturi, toata lumea credea ca zalauanii nu vor avea probleme in castigarea setului trei. Numai ca, ambitia voleibalistilor gazda a crescut odata cu inceprea setului trei, acestia reusind sa se impuna in urmatoarele doua seturi si sa restabileasca egalitatea (2 – 2). Setul decisiv avea sa se anunte unul pe viata si pe moarte, mai ales ca voleibalistii simleuani aveau de partea lor un public numeros si extrem de galagios. Insa, pe cat se parea ca va fi de disputat, pe atat de simplu si de repede s-a terminat. S-a mers cap la cap pana la scorul de 5 – 5, dupa care zalaunii au castigat cinci puncte consecutive, scorul devenind 10 – 5 in favoarea lor. Pana la final, Abraham si compania nu au mai castigat decat doua puncte, iar tabela a aratat la final 15 – 7 pentru Remat. In urmatoarea etapa, care va avea loc sambata, Remat va evolua in capitala, unde va intalni Steaua Bucuresti, in timp ce Phoenix se va deplasa la Dej, pentru a evolua impotriva echipei locale, Unirea.