Remat Zalau merge tot mai bine

Magazin Salajean 8 octombrie 2007 0

Dupa ce a debutat cu dreptul in Cupa Romaniei, calificandu-se in faza a II-a, formatia zalauana de volei a inceput la fel de bine si campionatul, invingand in deplasare Ramnicu Sarat

VCM Ramnicu Sarat – VM Remat Zalau 1 – 3 (33, 22, -20, 21)

Noul sezon al Diviziei A1 la volei masculin a debutat la finele saptamanii trecute, cand formatia zalauana VM Remat Zalau a intalnit in deplasare echipa VCM Ramnicu Sarat. Daca in sezonul trecut, gruparea de la poalele Mesesului trebuia sa se vada invinsa in propriul fief de voleibalistii din Ramnicu Sarat, de aceasta data trupa pregatita de Mircea Spatacean, cu un lot schimbat aproape in totalitate, a reusit sa smulga o victorie chiar in deplasare. Chiar daca primul set al meciului a fost destul de disputat, scorul depasind pragul de 25, zalauanii au punctat decisiv la 34 – 33 si s-au impus cu scorul de 35 – 33. Setul al doilea s-a incheiat mai repede, invingatori fiind tot voleibalistii de sub Meses, care s-au impus cu scorul de 25 – 22. Rematul nu a jucat rau nici in setul trei, avand la un moment dat un avans de patru puncte (12 – 8), insa au aparut cateva greseli ale liberoului Dudikov, care le-au dat sansa gazdelor sa se impuna cu scorul de 25 – 20. Castigarea setului trei de catre gazde nu i-a speriat deloc pe voleibalistii lui Spatacean, care, datorita jocului foarte bun, au castigat setul patru si, totodata, meciul. Sarbii au jucat foarte bine. Si ceilalti au avut o evolutie buna, insa nu au fost in cea mai buna forma. Oricum, cel mai important este ca am castigat, a afirmat Mircea Spatacean, care nu a ezitat sa aminteasca faptul ca, in sezonul precedent, Rematul nu a avut nici o sansa pe teren propriu in fata Ramnicului, cu vechea formula de echipa. Atat antrenorul Spatacean, cat si baietii i-au dedicat victoria de la Ramnicu Sarat presedintelui Liviu Ciupe, a carui zi de nastere a fost vineri. In urmatoarea etapa, care va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, formatia zalauana va primi vizita echipei Explorari Baia Mare. Meciul va avea loc sambata, de la ora 17, in Sala Sporturilor din Zalau, si se anunta unul extrem de incins, avand in vedere rivalitatea dintre cele doua grupari, mai ales dupa ce Briscan si Kovacs au plecat in aceastra vara la Baia Mare.

VM Remat Zalau: Andrei Stoian, Branko Madjarevic, Marko Zlatic, Iurie Panterie, Dejan Stanojcic, Andrei Todoran si Roman Dudikov – libero. Au mai evoluat: Aurel Vlaicu, Marius Macicasan si Cristian Pop. Antrenor: Mircea Spatatcean.