Remat Zalau a pierdut in tie-break amicalul cu Baia Mare

Magazin Salajean 14 ianuarie 2009 0

Remat Zalau a pierdut in tie-break amicalul cu Baia MareCu o saptamana inaintea reluarii Diviziei A1 la volei masculin, Volei Club Remat Zalau a sustinut un meci de verificare la Baia Mare, in compania formatiei locale Stiinta Explorari. Partida a avut loc sambata, fiind utila pentru ambele conduceri tehnice, care au rulat intreg lotul avut la dispozitie. Daca in primul set gazdele s-au impus la o diferenta de trei puncte (25 – 22), setul doi le-a apartinut voleibalistilor de la Remat, care au castigat la o diferenta de opt puncte (25 – 17). Voleibalistii baimareni au trecut din nou in avantaj dupa ce s-au impus in setul trei cu scorul de 25 – 18, insa, dupa setul patru, Gontariu si compania au restabilit egalitatea la seturi, 2 – 2, in urma castigarii setului cu scorul 25 – 22. Si tie-break-ul a fost disputat, gazdele impunandu-se pe final la o diferenta de trei puncte. In partida de sambata au evoluat trei voleibalisti ce au facut parte din natioanala Romaniei care s-a clasat pe primul loc la turneul de la Viena: Adrian Gontariu, de la VC Remat Zalau, Dan Borota si Andrei Laza, de la Explorari Baia Mare. Desi nu a fost introdus in formula de baza, sarbul venit saptamana trecuta la Remat, Vladan Alexici, a debutat sambata pentru echipa zalauana.

Explorari Baia Mare: Vanatoru, Pastean, Teusan, Borota, Kovacs, Laza, Mitranescu, Ripeanu, Briscan, Socaciu. Antrenori: Marius Botea (principal), Sorin Pop II (secund).

VC Remat Zalau: Gontariu Ciortea, Maries, Despotovski, Milkov, Todoran, Sajnberger, Ateljevic, Ilies, Alexici, Cadar. Antrenori: Dragan Djordevic (principal), Aurel Vlaicu (secund).

Cu Tomis Constanta in Cupa Romaniei

Gruparea de la poalele Mesesului va intalni in sferturile de finala a Cupei Romaniei pe nimeni alta decat campioana Romaniei si actualul lider al Diviziei A1, VCM Tomis Constanta. Tragerea la sorti a avut loc luni dupa-amiaza, la sediul Federatiei Romane de Volei. Astfel, pentru gruparea antrenata de Dragan Djordevic si Aurel Vlaicu urmeaza trei meciuri extrem de dificile. Primul va avea loc chiar sambata, cand voleibalistii zalauani vor primi vizita echipei Dinamo Bucuresti, urmand ca, o saptamana mai tarziu, Remat Zalau sa intalneasca in deplasare Steaua Bucuresti. Patru zile mai tarziu, va urma turul din sferturile de finala a Cupei Romaniei cu Tomis Constanta, partida urmand sa aiba loc la Zalau. In celelalte trei partide din sferturi se vor intalni: Steaua Bucuresti – Unirea Dej, CSS Constam Buzau – Dinamo Bucuresti si Universitatea Cluj – VCM LPS Piatra Neamt.