Rapid Jibou pierde al doilea derby consecutiv al returului

Magazin Salajean 4 aprilie 2012 0

Rapid Jibou pare sa nu mai aiba nicio sansa la primul loc in Liga a IV-a dupa ce a pierdut duminica al doilea derby consecutiv din retur. Echipa pregatita de Marius Muntean a pierdut cu scorul de 2 – 0 pe terenul ocupantei locului secund, CS Barcau Nusfalau, dupa ce in prima etapa a returului a cedat, pe teren propriu, cu scorul de 3 – 2 in fata liderului Flacara Halmasd. Echipa din Halmasd, condusa de Vasile Pasca, fostul secund al defunctei FC Silvania Simleu Silvaniei, are in momentul de fata sanse foarte mari la castigarea titlului de campioana judeteana, ceea ce-i permite automat participarea la barajul de promovare in Liga a III-a. De altfel, Flacara Halmasd a inregistrat duminica scorul etapei, invingand cu 7 – 1 campioana en-titre, Mesesul Treznea.

O partida interesanta a fost si cea de la Bobota, unde Gloria din localitate a primit vizita echipei Dumbrava Galgau. Scorul final a fost 3 – 2 pentru echipa din Galgau, dupa ce aceasta conducea si la pauza cu scorul de 1 – 0.

Rezultatele si marcatorii:

AS Chiesd – Silvania Cehu Silv. 5 – 3, juniori 0 – 6

Au marcat: Arghilean (min. 1), Mosincat (min. 51), Catana (min. 53), Lingurar (min. 69), Rogoz (min. 70-autogol), Dunga (min. 43, 53), Dragan (min. 75)

Cetate Almasu – Inter Cizer 1 – 0, juniori 1 – 6

A marcat: Borz (min. 35)

Gloria Bobota – Dumbrava Galgau 2 – 3, juniori 2 – 1

Au marcat: Chis (min. 55, 84), respectiv Muresan (min. 40), Mierea (min. 60, 75)

CS Barcau Nusfalau – Rapid Jibou 2 – 0, juniori 2 – 1

Au marcat: Ardelean (min. 36), Anghel (min. 67)

Benfica Ileanda – AS Venus Maeriste 0 – 1, juniori 3 – 0

A marcat: Balota (min. 18)

Flacara Halmasd – Mesesul Treznea 7 – 1, la juniori meciul s-a intrerupt in minutul 31

Au marcat: Pascalau (min. 16, 87, 90), Lupo (min. 27), Muresan (49, 72), Borz (min. 74), respectiv Gaidos (min. 45)

Etapa viitoare: AS Venus Maeriste – CS Barcau Nusfalau (sambata, de la ora 11 juniorii si de la ora 13 seniorii), Inter Cizer – Silvania Cehu Silvaniei (sambata, ora 14 juniorii, ora 16 seniorii), Cetatea Almasu – Benfica Ileanda, Dumbrava Galgau – Flacara Halmasd, Rapid Jibou – Mesesul Treznea, AS Chiesd – Gloria Bobota. Ultimele patru partide au loc duminica, de la ora 14 juniorii si de la ora 16 seniorii.

1. Flacara Halmasd 13 12 1 0 56 – 19 37p

2. Barcau Nusfalau 13 10 1 2 41 – 14 31p

3. Rapid Jibou 13 8 1 4 37 – 15 25p

4. Gloria Bobota 13 8 1 4 36 – 16 25p

5. Dumbrava Galgau 13 7 3 3 37 – 18 24p

6. AS Chiesd 13 7 1 5 29 – 27 22p

7. Inter Cizer 13 5 3 5 29 – 27 18p

8. Silvania Cehu Silv. 13 4 1 8 14 – 31 13p