Rapid Jibou, favorită la locul doi în Liga a IV-a

Scorul penultimei etape în Liga a IV-a de fotbal l-a stabilit Rapid Jibou, echipă situată pe poziţia secundă, cu 57 de puncte acumulate. Formaţia pregătită de Marius Muntean a învins cu scorul de 14 – 1, în deplasare, CS Crasna. Jibouanii au deschis scorul în minutul trei, prin Cătălin Coste, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul şase, prin Rareş Hosu. Până la pauză, oaspeţii au mai înscris de cinci ori, iar în partea secundă, de opt ori.
Victorie la scor a obţinut şi campioana Unirea Mirşid, formaţie ce s-a impus cu 13 – 1 pe terenul celor de la Hida. Ionuţ Mureşan a marcat de patru ori pentru oaspeţi, Ciprian Pavel a reuşit un hattrick, iar Maior Istvan, o „dublă”. Pe lista marcatorilor pentru echipa din Mirşid şi-au mai trecut numele Mihai Bode, Viorel Chende, Kiss Cristian şi Sebastian Moroti.
CS Barcău Nuşfalău rămâne pe poziţia a treia după victoria cu scorul de 4 – 0 obţinută pe teren propriu în faţa celor de la Gloria Ban, iar Dumbrava Gîlgău se situează pe poziţia a patra, la un punct în spatele formaţiei de pe malul Barcăului.
Etapa viitoare, ultima a sezonului, este programată sâmbătă, după următorul program: Olimpic Bocşa – AS Chieşd, Gloria Bobota – Silvania Cehu Silvaniei, Rapid Jibou – Sportul Şimleu, Gloria Ban – CS Hida, Flacăra Halmăşd – CS Crasna, Unirea Mirşid – Benfica Ileanda şi Dumbrava Gîlgău – CS Barcău Nuşfalău.
Rezultatele complete şi marcatorii penultimei etape:
CS Crasna – Rapid Jibou 1 – 14, 1 – 6 la juniori
Au marcat: Rareş Hosu (min. 6), respectiv Cătălin Coste (min. 3, 7), Dan Zaharie (min. 8, 10, 13, 39), Andrei Teglaş (min. 51, 70, 86), Vlad Buda (min. 61), Mihai Molnar (min. 65), Marius Haiduc (min. 68), Marius Muntean (min. 75), Alin Mureşan (min. 82)
CS Barcău Nuşfalău – Gloria Ban 4 – 0, 3 – 2 la juniori
Au marcat: Vasile Ciorba (min. 2), Daniel Gut (min. 34), Orban Robert (min. 29), Vasile Moisa (min. 83)
Sportul Şimleu – Olimpic Bocşa 5 – 2, 10 – 1 la juniori
Au marcat: Alin Sabău (min. 14, 31), Paul Mocan (min. 47), Călin Inocan (min. 65, 88), respectiv Claudiu Mărcuş (min. 72), Robert Niculăuţ (min. 76)
Benfica Ileanda- Gloria Bobota 2 – 3, 1 – 0 la juniori
Au marcat: Adrian Pop (min. 26), Robert Ciurar (min. 30), respectiv Vasile Man (min. 11, 35), Andrei Chiş (min. 89)
Silvania Cehu Silvaniei – Flacăra Halmăşd 6 – 5, 5 – 2 la juniori
Au marcat: Cătălin Odenie (min. 9, 17, 49), Raul Moţ (min. 10), Ionuţ Jeler (min. 75), Marcel Mureşan (min. 77 – penalty), respectiv Nicolae Rad (min. 2, 20), Rau Zmole (min. 27, 28) şi Ioan Moisi (min. 49)
AS Chieşd – Dumbrava Gîlgău 1 – 3, 7 – 3 la juniori
Au marcat: George Sîrbu (min. 43), respectiv Răzvan Sabou (min. 32, 72), Bogdan Ciaca (min. 75)
CS Hida – Unirea Mirşid 1 – 13, 2 – 4 la juniori
Au marcat: Florin Sestraş (min. 90+2), respectiv Ionuţ Mureşan (min. 7, 13, 45, 82), Mihai Bode (min. 22), Maior Istvan (min. 25, 72), Ciprian Pavel (min. 36, 59, 90), Viorel Chende (min. 54), Kiss Cristian (min. 80), Sebastian Moroti (min. 65)
1. Unirea Mirşid 25 20 2 3 97 – 34 62p
2. Rapid Jibou 25 18 3 4 110 – 30 57p
3. CS Barcău Nuşfalău 25 18 2 5 72 – 27 56p
4. Dumbrava Gîlgău 25 18 1 6 105 – 32 55p
5. Silvania Cehu Silvaniei 25 17 4 4 77 – 46 55p
6. Flacăra Halmăşd 25 16 3 6 84 – 44 51p
7. AS Chieşd 25 9 2 14 48 – 66 29p
8. Olimpic Bocşa 24 8 1 15 47 – 81 25p