Rapid Jibou – Dumbrava Gîlgău, derby-ul etapei a XI-a în Liga a IV-a

Devenită lider după etapa de la finalul săptămânii trecute, când a învins cu 5 – 1 Ardealul Crişeni, Dumbrava Gîlgău va avea un examen mult mai dificil la finalul acestei săptămâni. Echipa condusă de Marius Paşca va juca sâmbătă, începând cu ora 15, pe terenul celor de la Rapid Jibou, echipă situată pe locul trei. Între cele două se află Unirea Mirşid, campioana ediţiei trecute, care a stat în etapa de la finalul săptămânii trecute.
Singura echipă fără victorie după zece etape în Liga a IV-a este AS Chieşd, care a obţinut doar două remize până în prezent.
Tot în cadrul etapei a XI-a, au mai fost programate duelurile: Ardealul Crişeni – Olimpic Bocşa, CS Ileanda – Someşul Odorhei, Sportul Şimleu – AS Chieşd, CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd, Silvania Cehu Silvaniei – CS Crasna şi Unirea Mirşid – Steaua Cosniciu.
Rezultatele complete şi marcatorii din etapa a X-a:
Flacăra Halmăşd – AS Chieşd 1 – 2
Au marcat: Rareş Groze (min. 14), respectiv Vlăduţ Buciuman (min. 19 şi 27)
Olimpic Bocşa – Someşul Someş Odorhei 3 – 1
Au marcat: Ioan Micle (min. 27), Sergiu Păcurar (52), Sergiu Oros (min. 83), Darius Cobliş (min. 63)
Dumbrava Gîlgău – Ardealul Crişeni 5 – 1
Au marcat: Mihai Brânduşe (min. 12), Alex Pop (min. 20, 23), Gabriel Ţiriac (min. 64), Marius Haiduc (min. 74), respectiv Adalbert Pintea (min. 32)
Someşul Someş Odorhei – Sportul Şimleu Silvaniei 2 – 1
Au marcat: Vlad Ortelecan (min. 24), Doru Rus (min. 77), respectiv Silviu Crişan (min. 36)
AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău 2 – 2
Au marcat: Marius Argylean (min. 21), Denis Grebănar (min. 55), Kallai Viorel (min. 41), Ionuţ Lontea (min. 61)
Steaua Cosniciu – Rapid Jibou 0 – 1
Au marcat: Vlad Paşcalău (min. 89)
Clasament:
1. Dumbrava Gîlgău 9 8 0 1 48 – 9 24p
2. Unirea Mirşid 9 7 1 1 25 – 11 22p
3. Rapid Jibou 9 6 2 1 33 – 11 20p
4. Silvania Cehu Silvaniei 10 5 2 3 22 – 17 17p
5. Someşul Someş Odorhei 9 5 0 4 21 – 22 15p
6. Ardealul Crişeni 9 4 1 4 18 – 23 13p
7. Sportul Şimleu Silvaniei 8 3 3 2 21 – 13 12p
8. Olimpic Bocşa 8 4 0 4 26 – 30 12p
9. CS Barcău Nuşfalău 10 2 5 3 23 – 31 11p
10. Steaua Cosniciu 9 3 0 6 15 – 26 9p
11. CS Ileanda 9 0 5 4 13 – 21 5p
12. Flacăra Halmăşd 9 1 1 7 13 – 35 4p
13. AS Chieşd 10 0 2 8 15 – 44 2p

Alte articole

Leave a Comment