Rapid Jibou a învins liderul Ligii a IV-a

Flacăra Halmăşd a suferit duminică prima înfrângere din actualul sezon, pierzând cu 0 – 3 pe terenul echipei Rapid Jibou

Situată pe locul trei înaintea etapei de duminică, Rapid Jibou a produs surpriza etapei a VI-a, învingând cu scorul de 3 – 0, pe teren propriu, Flacăra Halmăşd. Este prima înfrângere suferită de lider în acest sezon, după cinci victorii consecutive. Formaţia pregătită de Marius Muntean avea un avantaj de două goluri încă de la pauză, prin reuşitele lui Vlad Paşcalău şi Doru Rus, iar cu nouă minute înainte de final, Paşcalău a reuşit dubla. După victoria în faţa liderului, Rapid Jibou a urcat pe locul doi în clasament, în locul formaţiei CS Barcău Nuşfalău, care a stat în etapa de duminică.
Tot o surpriză poate fi numită şi victoria „lanternei roşii” CS Crasna, fără victorie după patru etape, care a reuşit să obţină primul succes împotriva celor de la Sportul Şimleu.
Scorul etapei l-a înregistrat Dumbrava Gâlgău, formaţia condusă de Aurel Pintican impunându-se cu scorul de 6 – 1, pe teren propriu, în faţa echipei Meseşul Treznea.
Şi AS Chieşd a obţinut un rezultat surprinzător pe terenul celor de la Benfica Ileanda, câştigând cu 6 – 4.
Rezultatele şi marcatorii:
Cetate Almaşu – Gloria Bobota 3 – 1, 2 – 2 la juniori
Au marcat: Cristian Marcu (min. 6), Marian Potra (min. 44), Cosmin Savu (min. 56), respecitv Varga Joszef (min. 86)
Benfica Ileanda – AS Chieşd 4 – 6, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Bogdan Ciaca (min. 17), Ionuţ Savu (min. 35), Adrian Popan (min. 47), Gianin Rezmiveş (min. 90+2), respectiv Ionuţ Moşincat (min. 25, 45+1), Alin Ardelean (min. 40, 53), Ovidiu Cătană (min. 71), Lăcătuş Petrică (min. 83)
Rapid Jibou – Flacăra Halmăşd 3 – 0, 6 – 0 la juniori
Au marcat: Vlad Paşcalău (min. 23, 81), Doru Rus (min. 41)
CS Crasna – Sportul Şimleu 2 – 1, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Călin Pop (min. 19, 83), Marius Cherecheş (min. 30)
Dumbrava Gâlgău – Meseşul Treznea 6 – 1, 6 – 0 la juniori
Au marcat: Flaviu Ilieş (min. 16), Mihai Mureşan (min. 45, 85), Alin Mierea (min. 59), Ionuţ Gârbouan (min. 83), Adrian Pop (min. 90+1), respectiv Vasile Tarţa (min. 36)
Programul complet al etapei a VII-a, care va avea loc duminică 14.10.2012: Gloria Bobota – Flacăra Halmăşd, Meseşul Treznea – Sportul Şimleu, AS Chieşd – CS Crasna, Cetate Almaşu – CS Barcău Nuşfalău, Dumbrava Gâlgău – Rapid Jibou. Benfica Ileanda va sta.
1. Flacăra Halmăşd 6 5 0 1 27 – 6 15p
2. Rapid Jibou 5 4 1 0 16 – 2 13p
3. CS Barcău Nuşfalău 5 4 0 1 18 – 5 12p
4. Benfica Ileanda 6 3 0 3 15 – 18 9p
5. AS Chieşd 6 2 2 2 15 – 16 8p
6. Cetate Almaşu 6 2 2 2 8 – 11 8p
7. Dumbrava Gâlgău 5 2 0 3 11 – 16 6p
8. Sportul Şimleu 5 1 2 2 7 – 11 5p