Ramane rezultatul din teren

Magazin Salajean 20 septembrie 2007 0

Formatia feminina de handbal (junioare I) de la Clubul Sportiv Scolar Zalau a intalnit in prima etapa din noul sezon al Campionatului National de handbal formatia Viitorul Cluj, pe terenul acesteia. Chiar daca junioarele antrenate de Dan Pavel pareau favorite in aceasta intalnire, clujencele s-au impus in final la o diferenta de 3 goluri (32 – 29). Insa asupra rezultatului final si-au pus amprenta si cei doi arbitri clujeni, care au eliminat in prima repriza nu mai putin de sase zalauance intr-un interval de 15 minute. La finalul meciului de la Cluj, antrenorul de la CSS Zalau a spus ca echipa pe care o antreneaza ar putea castiga, totusi, la masa verde, fiindca echipa din Cluj nu avea platite vizele anuale. Numai ca, lucrurile se pare ca s-au schimbat intre timp, deoarece Comisia de Disciplina din cadrul Federatiei Romane de Handbal a decis prelungirea termenului pentru platirea vizelor anuale, fiindca mai multe echipe nu si-au platit vizele, ceea ce inseamna ca rezultatul meciului dintre Viitorul Cluj si CSS Zalau va ramane cel inregistrat la finalul partidei. Dan Pavel a mai precizat ca meciul de la Cluj a fost pierdut din cauza arbitrajului, dar si din cauza elevelor sale, care nu au evoluat asa cum si-a dorit. Singura jucatoare care a jucat bine a fost Alina Czeczi, care a si marcat 17 goluri, a mai spus antrenorul echipei CSS Zalau. La finalul acestei saptamani, formatia zalauana va primi vizita echipei LPS Bistrita. Partida va fi extrem de dificila pentru CSS Zalau, avand in vedere ca gruparea bistriteana este favorita la castigarea seriei, iar anul trecut a fost medaliata cu bronz la turneul final. Mai mult, LPS Bistrita are aceeasi componenta ca anul trecut, ceea ce reprezinta un alt dezavantaj pentru echipa zalauana. Cu toate acestea, Dan Pavel a precizat ca spera ca echipa sa sa produca marea surpriza si sa obtina un rezultat favorabil. Meciul va avea loc duminica de la ora 11:00, in sala de sport a Liceului cu Program Sportiv Avram Iancu.

Componenta echipei: Mihaela Cheta, Florina Fodor, Roxana Ciordas, Florina Turcas, Lavinia Farcas, Andreea Tamas, Iulia Sabau, Meda Pop, Alina Czeczi, Alexandra Rusu, Ruxandra Pop, Anca Pop, Nagy Andreea si Andra Sagmar. Antrenor: Dan Pavel.