Primul pas spre titlu

Magazin Salajean 1 octombrie 2007 0

Dupa suscesul obtinut sambata in fata echipei Flacara Halmasd, FC Zalau a luat prima optiune importanta in acest sezon pentru castigarea unei noi editii de campionat

FC Zalau – Flacara Halmasd 3 – 0 (1 – 0)

In sezonul trecut, contracandidata echipei FC Zalau la titlu a fost Favorit Crasna, echipa care s-a stins incet pe parcursul campionatului. In acest sezon, formatia antrenata de Marius Pasca are o noua adversara in lupta pentru castigarea campionatului, Flacara Halmasd, numai ca primul derby dintre cele doua grupari a fost castigat de zalauani cu scorul de 3 – 0. Succesul echipei antrenate de Marius Pasca a fost obtinut sambata, pe Stadionul Municipal din Zalau, in fata a aproximativ 200 de spectatori, majoritatea sustinatori ai formatiei din Halmasd. Cele doua echipe nici nu au apucat sa intre bine in febra meciului, ca FC Zalau a si avut prima mare ocazie in minutul 1, insa Adrian Farcas nu a ajuns centrarea foarte buna a lui Oros de pe partea dreapta. La fel de repede a venit si primul gol al zalauanilor, in minutul 2, printr-un sut din careu a lui Marian Ignat. Nu a durat mult si a venit replica oaspetilor, numai ca sutul expediat de Marius Mandrut din coltul careului de 16 metri a trecut putin pe langa poarta aparata de Notigan. In minutul 12, FC Zalau a beneficiat de o lovitura de colt executata de Toth Karoly, mingea respinsa de un fundas advers a ajuns la acelasi Karoly care a recentrat, dar Crisan a trimis cu capul pe langa poarta din 9 metri. Trei minute mai traziu, jucatorul Halmasdului, Flaviu Barnutiu, putea restabili egalitatea, insa lovitura de cap a acestuia din 6 metri a trecut peste bara transversala. Una dintre cele mai mari ocazii ale primei reprize s-a irosit in minutul 23, cand Farcas, singur cu Bonte, a trimis cu capul pe langa din 5 metri, dupa o centrare a lui Toth venita de pe partea stanga. Acelasi Farcas a ratat din nou in minutul 35, dupa o noua centrare de pe partea stanga, de aceasta data a lui Vlad Negrean. Patru minute mai tarziu, Halmasdul a beneficiat de o lovitura libera executata de Tudor Ulmeanu, dar mingea a fost respinsa in corner de un fundas zalauan. Halmasdul a trecut pe langa o noua ocazie de a inscrie in minutul 40, cand sutul foarte bun a lui Fircea Lorand a fost respins cu greu in corner de Notigan. Un minut mai tarziu, Farcas, aflat singur cu Bonte, a ratat copilareste din 8 metri, lovind transversala, dupa o centrare a lui Oros de pe partea dreapta. Din transversala mingea a ricosat in bratele portarului Bonte, acesta accidentandu-se la palma bratului drept, fiind nevoit sa paraseasca terenul. In locul sau a intrat portarul de rezerva, Sebastian Moldovan. Dupa revenirea de la vestiare, ambele echipe au continuat sa atace, iar in minutul 49, Flacara Halmasd a beneficiat de o lovitura libera executata de Ulmeanu, dar respinsa in aut de Munteanu. Si Zalaul a beneficiat de o lovitura libera trei minute mai tarziu, insa tabela a ramas si de aceasta data neschimbata, fiindca centrarea lui Oros a fost respinsa in corner de Furic Francisc. Trupa antrenata de Vasile Pasca putea egala in minutul 59, din lovitura de pedeapsa obtinuta de Ulmeanu, insa Mandrut a sutat peste tansversala. Ignat a ratat o noua ocazie pentru FC Zalau in minutul 65, dupa ce sutul acestuia din patru metri a lovit un fundas advers. Nu a dat insa gres patru minute mai tarziu, cand a marcat cu capul din suprafata de pedeapsa. In minutul 74, Dacian Putureanu a tras bine de la aproximativ 25 de metri, mingea trimisa de acesta trecand putin pe langa poarta aparata de Notigan. Tabela a fost inschisa in minutul 80, cand Gabriel Vasvari l-a lansat foarte bine pe partea dreapta pe Maior Istvan, acesta invingandu-l pe portarul Moldovan cu un sut sec in coltul lung. Pana la finalul meciului, fiecare echipa a mai avut cate o ocazie de a marca, insa fara nici un rezultat pe tabela. Fara nici o exagerare, meciul de sambata putea fi comparat cu multe partide de Liga a III-a, datorita ritmului de joc si a numarului de ocazii avute de catre cele doua echipe. Pe tot parcursul intalnirii, antrenorul echipei Halmasd, Vasile Pasca, dar si patronul, Dumitru Ardelean, au protestat la deciziile centralului Unimatan si ale tusierului Lucaciu. Cei doi cavaleri ai fluierului nu au scapat neapostrofati nici la finalul partidei, cand au fost fluierati si injurati de suporterii echipei Flacara. Acel cinci la suta acordat gazdelor le-a fost de ajuns celor din Zalau pentru a castiga meciul. Parerea mea ca primul gol s-a marcat dintr-o pozitie de ofsaid. Oricum, noi nu trebuia sa ajungem la mana arbitrilor. Daca marcam din acea lovitura de pedeapsa altul ar fi fost rezultatul final. Per ansamblu, echipa a jucat binisor, insa victoria echipei din Zalau a fost meritata. Totusi, eu spun ca diferenta din teren nu a fost atat de mare pe cat o arata rezultatul, a fost de parere antrenorul de la Flacara Halmasd. De cealalta parte, tehnicianul zalauan, Marius Pasca, a afirmat ca echipa sa putea castiga chiar la o diferenta mai mare de scor, daca imensele ocazii avute de Farcas si Ignat ar fi fost fructificate. Ma bucur ca am castigat, insa m-a deranjat aspectul jocului. M-am asteptat ca baietii sa joace altceva. Importanta este victoria, dar pe parcurs va trebui sa mai corectam anumite greseli. Returul acestei intalniri se anunta de pe acum unul extrem de incins, mai ales ca la finalul partidei, unii dintre jucatorii echipei din Halmasd le-au promis jucatorilor zalauani ca nu vor avea viata usoara la Simleu, acuzand jocul dur al acestora.

FC Zalau: Adrian Notigan – Alin Toma, Cristian Crisan (min. 98, Florin Vasvari), Marius Munteanu, Toth Karoly (min. 76 Maior Istvan), Mihai Bode (min. 83, Gabi Blaga), Vlad Negrean ( min. 73, Costel Chira), Cristian Oros, Gabriel Vasvari, Adrian Farcas si Marian Ignat. Antrenor: Marius Pasca.

Flacara Halmasd: Vlad Bonte (min. 40, Sebastian Moldovan) – Fircea Lorand (min. 85, Emil Borz), Dan Muresan, Lupo Lorand, Kallai Geza, Furic Francisc, Flaviu Barnutiu (min. 57, Dacian Putureanu), Vasile Sabau, Silviu Crisan, Marius Mandrut (min. 70, Dumitru Mosincat) si Tudor Ulmeanu. Antrenor: Vasile Pasca.

Au arbitrat: Paul Unimatan – la centru; Mihai Lucaciu si Tunyogy Ferencz – la linie.