Primele puncte sub Magura

Magazin Salajean 7 aprilie 2008 0

Primele puncte sub MaguraOlimpia Silvania Simleu Silvaniei a obtinut vineri dupa-amiaza primul succes pe teren propriu in acest retur

Olimpia Silvania – Trans Sil Targu Mures 2 – 1 (2 – 0)

Dupa ce a obtinut in urma cu doua saptamani primul succes din acest retur, in deplasare, in fata echipei Inter Blaj, echipa pregatita de Vasile Pasca a reusit vineri dupa-amiaza sa-si adjudece primul succes si pe teren propriu. Fotbalistii de sub Magura au invins Trans Sil Targu Mures cu scorul de 2 – 1, dupa ce au condus la pauza cu scorul de 2 – 0. Prima ocazie le-a apartinut gazdelor, cand mingea trimisa din corner de Ilas a fost trimisa multe peste poarta de Lupo. Doua minute mai tarziu, Simioanca a patruns foarte bine in careu pe partea dreapta, insa sutul sau a fost deviat in corner de un fundas advers. Simleuanii au fost la un pas de a inscrie si din aceasta lovitura de colt, fiindca mingea respinsa de fundasii targumureseni a ajuns la atacantul Mandrut, care a trimis milimetric peste transversala de la aproximativ 18 metri. Si oaspetii au avut o sansa mare de a deschide scorul cateva minute mai tarziu, cand Sain Viorel a patruns foarte bine pe partea stanga si a trimis mingea foarte putin pe langa stalpul din dreapta portii aparate de Coste. A venit insa minutul 17, cand Mandrut a profitat de o greseala a portarului Pop si a trimis de pe partea dreapta o diagonala in plasa portii. Patru minute mai tarziu, Suteu a trimis putin peste transversala o lovitura libera de la 17 metri. Nu a mai durat decat sase minute, pana la marcarea celui de-al doilea gol al formatiei de sub Magura. Suteu a patruns foarte bine in careu pe partea dreapta si a sutat foarte bine in coltul lung al portii aparate de Pop. Cu doua minute inaninte de fluierul final al primei parti, oaspetii au avut sansa de a reduce din handicap, insa lovitura de cap a lui Iorga a lovit bara laterala a portii aparate de Coste. Acelasi Iorga a lovit din nou bara in minutul 48, dupa o patrundere pe partea stanga. Crezand probabil ca nu mai au cum sa scape victoria, jucatorii Olimpiei s-au retras in propriul careu, iar oaspetii au profitat de acest lucru. Pleniceanu a patruns foarte bine in careu in minutul 51si a trimis mingea in plasa pe langa Coste. Tot oaspetii au fost cei care au avut mai multe ocazii de a inscrie si dupa ce scorul a devenit 2 – 1. Cu 19 minute inainte de fluierul final al arbitrului Rusu Claudiu, jucatorul Olimpiei, Lazar Alexandru, a avut sansa de majora avantajul echipei sale, insa a sutat mult peste transversala din careul mic. Chiar daca ambele echipe au mai avut ocazii pana la final, tabela a ramas nemodificata, iar Olimpia a obtinut primul succes pe teren propriu. Presedintele gruparii simleuane, Ioan Gurzau, a declarat dupa meci ca este un rezultat bun, insa, la unii jucatori se simte ca nu au mai evoluat in Liga a III-a. Este prima victorie acasa in acest retur. A fost un meci important pentru noi din mai multe puncte de vedere, fiindca trebuia sa vada si jucatorii ca se poate castiga si pe teren propriu. Din pacate, in repriza a doua ne-am retras in aparare. Probabil jucatorii au crezut ca la 2 – 0 nu mai pot pierde meciul. Se vede ca unii dintre jucatori nu au mai evoluat pana acum in Liga a III-a. Una peste alta este bine ca am castigat. Sper sa se intample acelasi lucru si marti la Cluj, pentru a iesi din zona retrogradarii. In etapa urmatoare, care va avea loc maine, Olimpia Silvania va evolua in deplasare, in fata lanternei rosii, U Cluj 1919.

Olimpia Silvania: Ionut Coste – Vasile Sabau, Flaviu Barnutiu, Dan Muresan, Silviu Crisan, Alexandru Lazar, Lupo Lorand, Valentin Ilas, Marius Mandrut, Adrian Simioanca si Alin Suteu. Au mai evoluat: Emil Borz si Lakatos Karoly. Antrenor: Vasile Pasca.

Trans Sil Tg. Mures: Adrian Pop – Viorel Sain, Danut Jurcan, Ionut Pleniceanu, Liviu Nistor, Silagy Lorand, Marian Miulescu, Florin Iorga, Alex Munteanu, Laszlo Csongor si Victor Astafei. A mai evoluat: Catalin Husan. Antrenor: Alexandru Androni.

Arbitri: Claudiu Rusu (Cluj-Napoca) – central, Mihai Jivan (Arad) si Alina Mihoc (Arad) – asistenti. Observator: Sorin Altmayer (Timisoara).