Prima lovitura de Ciocan

Magazin Salajean 10 noiembrie 2008 0

Venit la carma echipei simleuane in urma cu cinci etape, antrenorul Lucian Ciocan si-a trecut vineri in cont primul succes ca antrenor la FC Silvania

FC Silvania – Gloria II Bistrita 3 – 2 (1 – 2)

Au marcat: George Petcut (min. 32), Florin Puti (min. 48), Ionut Cozma (min. 64), respectiv Dan Roman (min. 15), Alexandru Vagner (min. 34)

Cartonase galbene: Muntean, respectiv Vagner, Codoban, Neagoe, Curtuius.

Arbitri: Clodoaldo Preda (Medias) – centru; Mihai Blandu (Sibiu), Ion Duma (Medias) – asistenti. Rezerva: Lucian Titii (Sibiu). Observator FRF: Sorin Bagiu (Cluj-Napoca).

FC Silvania: Coste – S. Crisan, R. Crisan (min. 80, Schnellenperger), Muresan, Cozma, Iuhasz, Schwarzkopf (min. 65, Varga), Muntean, Brata, Petcut (min. 82, Ulmeanu), Puti (min. 73, Coman). Antrenor: Lucian Ciocan.

Gloria II Bistrita: Greab – Pedro Miquel (min. 80, Gotea), Oltean (min. 70, Petelcu), Hilinca, Dragus, Vagner, Furdui, Neagoe (min. 64, Murar), Godoban (min. 50, Danila), Curtuius, Roman. Antrenor: Dan Matei.

Gruparea de la poalele Magurii a intrerupt vineri dupa-amiaza seria celor cinci meciuri in care nu a obtinut nici o victorie. Fotbalistii simleuani au castigat la limita, scor 3 – 2, pe teren propriu, in fata echipei Gloria II Bistrita, dupa ce la pauza bistritenii conduceau cu scorul de 2 – 1. Oaspetii au fost cei care au deschis scorul, dupa numai un sfert de ora, iar simleuanii au restabilit egalitatea, 17 minute mai tarziu, prin George Petcut. Nu au durat insa decat doua minute pana cand oaspetii au trecut din nou in avantaj, dupa o eroare a defensivei simleuane. Chiar daca au fost condusi dupa prima parte a intalnirii, simleuanii nu au abandonat lupta. Din contra, au continuat sa pericliteze poarta oaspetilor, iar dupa numai trei minute de la reluare au restabilit egalitatea prin Florin Puti. Tabela a fost inchisa in minutul 64, de catre Ionut Cozma, care reia in poarta lovitura libera executata de Ciprian Brata. In urma acestei victorii, FC Silvania a urcat pe locul cinci in clasament, iar in etapa de la finalul acestei saptamani va intalni in deplasare CFR II Cluj.

Filmul meciului: min. 15: 0 – 1, oaspetii ataca pe partea dreapta, urmeaza o centrare in careu, de unde Dan Roman reia cu capul spre poarta, mingea loveste bara si intra in poarta; min. 23: Ciprian Brata suteaza pe langa poarta, din situatie favorabila; min. 32, 1 – 1: George Petcut restabileste egalitatea, in urma unei centrari de pe partea stanga; min. 34, 1 – 2: un jucator al Gloriei II Bistrita patrunde pe partea dreapta, paseaza in centru la Dan Roman, urmeaza un un-doi cu Alexandru Vagner, care il invinge pe Ionut Coste; min. 41: Cosmin Iuhas centreaza de pe dreapta si George Petcut reia cu capul, pe langa poarta; min. 42: Claudiu Codoban patrunde in zona centrala si suteaza puternic, dar mingea este deviata de un aparator simleuan peste poarta; min. 47: Florin Puti executa bine o lovitura libera, de pe partea stanga, Raul Crisan se inalta in careu si reia cu capul pe spate, putin peste poarta; min. 48: 2 – 2, Florin Puti este lansat in adancime, patrunde spre poarta si trimite un lob peste portarul bistritenilor, iesit in intampinare; min. 54: Florin Puti centreaza de pe partea dreapta la coltul lung, iar un fundas bistritean respinge in ultima clipa din fata lui Ciprian Brata, aflat in situatie iminenta de a marca; min. 56: acelasi Florin Puti trimite o pasa in diagonala, Ciprian Brata preia mingea, insa este surprins in pozitie de offside, intr-un moment in care Dumitru Muntean venea lansat si ar fi putut scapa singur cu portarul advers; min. 64: 3 – 2 Puti este faultat la marginea careului, lateral dreapta, Ciprian Brata executa peste intreaga aparare, pana la Ionut Cozma, care reia cu capul in poarta, din careul mic; min. 70: Dumitru Muntean incearca un dribling in plus in jumatatea proprie, dar nou intratul Adrian Murar intercepteaza mingea si suteaza puternic la poarta, prilejuindu-i lui Ionut Coste o interventie salvatoare; min. 77: acelasi Adrian Murar centreaza periculos, iar mingea se scurge prin fata portii, punand capat situatiilor favorabile de gol ale bistritenilor.