Ploaie cu vedete

Magazin Salajean 12 septembrie 2007 0

Cu cateva picaturi de ploaie si stropi din vedetele de altadata a inceput meciul de la Criseni, sub picioarele jucatorilor fiind doua izvoare termale, inca in stadiul de rezerva. Evoluau Calin Morar si Paul Barna (Juventus Criseni) si Gabor G. (ex-U Cluj 1919), Mandrut, Bonte si Ulmeanu (Flacara Halmasd). Dupa retusurile exigente ale arbitrilor, jucatorii au depus lantisoarele si cruciulitele la delegati, iar asistenta medicala si-a intrat in mana prin spray-urile administrate lui Calin Morar. Meci de tatonare, cu sututrile lui Ulmeanu, Borz, Ardelean, Barna, bara Mandrut si sut senzational Putureanu. Fazele sunt incalcite la mijlocul terenului, punand in dificultate arbitrii datorita aglomeratiei jucatorilor. La pauza, observatorul meciului, Both, ajusteaza arbitrii Rodina, Buzdug si Duma, astfel ca se insista la grupurile de tineri spectatori sa paraseasca unele spatii de langa tusa. Staff-ul Drum Construct abunda in expresii de genul fa-l Tudore, pune-o jos, rabdare la constructie, iar cei din Criseni (cu echipament nou – AVE), ia-l, du-o cu tine, fiind apostrofat si tanarul Razvan. In partea a II-a, la debut, sutul lui Putureanu din unghi il deruteaza pe elasticul C. Stefan si scorul devine in minutul 54 1 – 0 pentru Halmasd. Au urmat schimbari in ambele echipe, agitatie pe margine, schimburi de replici intre cele doua banci, in timp ce, in teren, jucatorii au ratat faza dupa faza. A venit insa minutul 61, cand Ulmeanu a facut 2 – 0 din centrarea lui Borz. De remarcat ca acelasi Ulmeanu a ratat in minutul 90 o lovitura de pedeapsa. Delegatii Marin Dobocan (Criseni) si Vasile Pasca (Halmasd) au trecut pe foaie echipele:

Juventus: Cornel St., – R. Iacob, Ov. Sabau, C. Morar (cpt), T. Claudiu, Ramin A. S. Iacob, Rus V., P. Barna, A. Ardelean, I. Farcas. Au mai jucat: F. Tatar, V. Crisan, I. Bogdan, G. Conache, M. Pasca.

Flacara: V. Bonte – Fl. Barnutiu, G. Gabor, F. Furic, D. Chirila, T. Peto, D. Putureanu, D. Sabau, E. Borz, M. Mandrut, T. Ulmeanu. Au mai jucat: R. Orban, S. Crisan, Gh. Radu, D. Mosincat.

Jucatorul meciului: Flaviu Barnutiu