Pleca daca nu se promova

Magazin Salajean 4 iunie 2008 0

La trei zile de la performanta inregistrata la Cluj Napoca, antrenorul Marius Pasca a precizat ca ar fi plecat de la echipa daca nu s-ar fi promovat nici in acest an

Reporter: Marius, cum ti s-a parut meciul de baraj?

Marius Pasca: A fost un meci greu, cu o incarcatura mare, datorita mizei partidei.

Rep: Au fost doua reprize total diferite. Ce s-a intamplat in partea a doua?

M.P: Este greu sa menti un ritm de joc ridicat pe toata durata meciului. Prima repriza

am dominat in totalitate si am facut un pressing bun pentru a intra in posesia mingii. Jucatorii au facut risipa de energie, incercand sa transeze meciul cat mai repede. Dupa numarul de ocazii pe care l-am avut in prima repriza speram ca in partea a doua sa mai marcam.

Rep: Ai avut emotii in timpul partidei?

M.P: Sigur ca am avut emotii. Dupa doua meciuri de baraj ratate, dupa trei ani de munca, de cautari, jucatori care au venit si au plecat, dupa investitiile facute de domnul Morar, dar si de celelalte persoane din conducere, presiunea cea mai mare a fost pentru noi.

Rep: De ce crezi ca s-au ratat atatea ocazii in prima repriza?

M.P: Din cauza presiunii asupra jucatorilor si a lipsei de luciditate la finalizare. Am urmarit inregistrarea meciului si nu imi explic cum au reusit jucatorii mei sa rateze atatea ocazii sau sa nu gaseasca solutiile cele mai bune in fata portii.

Rep: Cum ti s-a parut adversarul?

M.P: A fost un adversar modest, nu cu mult peste echipele fruntase din Salaj. Insa,

probabil din cauza importantei meciului, elevilor mei le-a lipsit luciditatea la finalizare.

Rep: Daca ar fi sa mai jucati o data acest meci, ai pregati altfel partida?

M.P: Jucatorii au fost pregatiti pentru meci, erau constienti de importanta jocului si de avantajele care vin dupa o promovare. Am incercat sa-mi explic de ce nu am fost mai proaspeti in partea a doua a meciului, cand credeam ca adversarul va ceda din punct de vedere fizic. In urma cu noua zile am sustinut un amical cu Somesul Satu Mare, ultimul inaintea barajului, iar evolutia jucatorilor si dorinta de victorie ma faceau sa sper la un meci mai bun la baraj. O explicatie ar fi, dar o voi discuta prima data cu jucatorii la o analiza despre meci.

Rep: Ce le-ai spus la pauza jucatorilor?

M.P: Pauza trebuie folosita pentru a corecta unele inexactitati in jocul echipei, pentru a da sarcini noi, in functie de jucatori, de adversar si de accidentari.

Rep: De ce nu au evoluat Marius Munteanu si Cristian Oros?

M.P: Din pacate, Munteanu a avut unele probleme de sanatate si am hotarat ca el sa fie rezerva la acest meci. Daca era apt, cu siguranta ca ar fi evoluat. A fost o pierdere mare pentru echipa. Din pacate, la Crisan a fost o neglijenta de-a noastra.

Rep: Ti-a placut in mod special un anume jucator?

M.P: Vreau sa remarc intreaga echipa.

Rep: Ce prime au avut jucatorii?

M.P: Prefer sa nu vorbesc despre bani, insa jucatorii au fost foarte multumiti de primele oferite pe care le si merita dupa un an in care au avut numai victorii in meciuri oficiale.

Rep: De ce ati ales sa plecati in acest an la Cluj cu doua zile inaintea disputarii meciului?

M.P: Am vrut ca jucatorii sa se acomodeze cu terenul de joc, fiindca antrenamentele de joi si vineri le-am efectuat pe terenul de joc.

Rep: Cum crezi ca va arata echipa in Liga a III-a?

M.P: Sper ca echipa sa aiba o comportare cat mai buna. Daca reusim sa aducem 2 – 3 jucatori de valoare vom termina pe pozitiile fruntase.

Rep: Intentionati sa faceti modificari in lotul echipei?

M:P: Cu siguranta ca vom face.

Rep: Cum ti s-a parut arbitrajul?

M.P: A fost un meci care nu a pus probleme de arbitraj, in afara fazei din minutul 86 cu Toth Karoly, o faza discutabila dupa parerea mea.

Rep: De ce buget veti avea nevoie in Liga a III-a?

M.P: De 450.000 de lei, poate chiar 500.000 de lei.

Rep: Care va fi obiectivul stabilit in primul an?

M:P: Obiectivul se va stabili in functie de jucatorii pe care o sa-i am la dispozitie si de bugetul alocat echipei.

Rep: Ai fi plecat de la echipa daca nu se promova nici in acest an?