Phoenix Simleu Silvaniei, pe cai mari

Magazin Salajean 21 noiembrie 2006 0

Phoenix Simleu Silvaniei, pe cai mariPhoenix Simleu Silvaniei – U Timisoara

3 – 0 (22, 23, 18)

Daca prima echipa a voleiului judetean VM Remat CSS Zalau nu mai practica acelasi joc pe care l-a avut la inceputul sezonului, nu acelasi lucru se poate spune de echipa Phoenix Simleu Silvaniei, care face legea in Divizia A2 Vest. Voleibalistii de sub Magura vor cu orice pret sa promoveze anul acesta in primul esalon voleibalistic al tarii, iar pana in prezent totul decurge ok. Phoenix Simleu Silvaniei a obtinut la finalul saptamanii trecute cel de-al cincilea succes consecutiv, invingand pe teren propriu Universitatea Timisoara, cu scorul de 3 – 0. Stoica si compania au dominat meciul de la un capat la altul, fiind superiori in ambele faze ale jocului. In primul set scorul a fost strans, pana la 20 – 20, dupa care simleuanii au punctat decisiv. Si in setul doi, studentii timisoreni s-au tinut aproape de elevii antrenorilor Basti si Faur, pana la 22 – 22, dupa care gazdele au castigat trei puncte, in timp ce oaspetii doar un punct. Setul trei a fost la discretia echipei Phoenix, care s-a impus categoric cu scorul de 25 – 18. In etapa urmatoare, care va fi si utlima a returului, simleuanii vor intalni pe teren propriu CSS NIRO Guard Bucuresti.

Phoenix Simleu Silvaniei: Silaghi, Maskovici, Pop (Tucaliuc), Stoica, Tarle, Ilies (Negrean) si Holhos-libero.