Phoenix Simleu Silvaniei a terminat turul pe primul loc

Magazin Salajean 18 decembrie 2008 0

Voleibalistii simleuani si-au trecut in cont la finalul saptamanii trecute a 11-a victorie consecutiva

Phoenix Simleu Silvaniei – Bega Timisoara 3 – 0 (12, 16, 15)

Gruparea de la poalele Magurii a invins fara probleme, in etapa de la finalul saptamanii trecute, pe teren propriu, CSS Bega Timisoara. Chiar daca simleuanii au fost condusi in debutul primului set, Mascovits si compania au intors scorul dupa primul timp tehnic de odihna, avand la un moment dat un avans de 13 puncte (23 – 10). Pana la final, fiecare echipa a mai acumulat cate doua puncte, scorul final devenind astfel 25 – 12. Foarte asemanator a fost si setul doi, in care tot oaspetii au fost cei care au inceput mai bine, iar gazdele au intors rezultatul pe parcursul setului. Banatenii au condus chiar si in debutul setului trei, cu 2 – 1 si 3 – 2, dupa care Phoenix a revenit, avand un avans de sapte puncte (14 – 7). Scorul final al setului a fost 25 – 15. Ultima etapa din acest an va avea loc sambata, insa gruparea condusa de Teofil Chis si Mircea Abraham a disputat in devans meciul cu Torpi Ramnicu Sarat, scorul final fiind 3 – 0 pentru simleuani.

1. Phoenix Simleu Silv. 12 12 0 37 – 3 24p

2. CSV Brasov 10 8 2 25 – 6 18p

3. U Timisoara 10 6 4 22 – 16 16p

4. LAPI CNE Dej 11 5 6 19 – 22 16p

5. UMF Cluj 10 4 6 13 – 26 14p

6. Torpi Rm. Sarat 11 1 10 7 – 30 12p

7. CSS Bega TM. 10 1 9 8 – 25 11p