Phoenix Simleu Silvaniei a debutat cu dreptul in faza a II-a

Magazin Salajean 14 februarie 2007 0

Daca formatia masculina de volei VM Remat CSS Zalau ocupa un rusinos loc opt in Divizia A1, echipa Phoenix Simleu Silvaniei se afla pe locul primul loc in Divizia A2 Vest, fiind foarte aproape de promovarea in primul esalon voleibalistic. Voleibalistii de sub Magura au sustinut sambata primul meci oficial din cadrul fazei a II-a a Diviziei A2 Vest, intalnind pe teren propriu formatia CSS Niro Guard Bucuresti. Abraham si compania au invins echipa din capitala cu scorul de 3 – 0, insa jocul simleuanilor nu a fost asa cum si-ar fi dorit antrenorul principal, Dorian Faur. Simleuanii s-au impus usor in primul set, pe care l-au castigat la o diferenta de 13 puncte, 25 – 12. Setul doi a fost ceva mai disputat, insa tot echipa din Simleu a fost cea care a castigat cu scorul de 25 – 23. In ultimul set, diferenta a fost din nou la un scor mai mare, Abraham si compania invingand cu scorul de 25 – 18. Meciul a fost cam slabut, fiindca cei din Bucuresti sunt o echipa fara mari pretentii, iar noi am intrat in jocul lor. Sigur ca cea mai importanta este victoria, insa in partida amicala pe care am disputat-o la Cluj baietii au evoluat mult mai bine, a precizat antrenorul Faur Dorian.

Phoenix Simleu-Silvaniei: Abraham, Tarlea, Maskovici, Ilies, Harlisca, Negrean, Tucaliuc, Pop, Silaghi, Holhos – libero, Stoica si Bocereg.