Paula Todoran, doar pe locul 55 la Campionatele Mondiale

Magazin Salajean 14 octombrie 2008 0

Atleta de la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau a avut in acest an cea mai modesta clasare la ultimele trei editii ale Campionatelor Mondiale de alergare montana

Paula Todoran a participat la finalul saptamanii trecute la Campionatele Mondiale de alergare montana, ce au avut loc la Rio de Janeiro (Brazilia). Din pacate, sportiva antrenata de Mirel Seisanu a terminat cursa abia pe locul 55, inregistrand timpul de o ora, 27 de minute si 51 de secunde. A fost cea mai slaba clasare pentru sportiva de la CSM Armatura Zalau la ultimele trei editii ale Campionatelor Mondiale de alergare montana, in urma cu doi ani, la Debrecen, situandu-se pe pozitia a 33-a, iar la editia de anul trecut, de la Udine, pe locul 37. Si timpul inregistrat de atleta a fost cel mai slab, fiindca la Debrecen a terminat cursa cu timpul de o ora, noua minute si 57 de secunde, iar la editia de anul trecut timpul a fost de o ora, 12 minute si 59 de secunde. Nici antrenorul Paulei, Mirel Seisanu, nu parea prea multumit de locul ocupat la finalul cursei de sportiva sa. Nu stiu ce s-a intamplat, insa nu a fost deloc bine. Timpul inregistrat a fost unul de antrenament. Nu am vorbit inca cu ea, insa sunt curios ce s-a intamplat. Probabil a deranjat-o piciorul la care a avut ruptura musculara, fiindca daca se simtea bine ar fi venit mult mai in fata. La Snagov s-a pregatit bine si se simtea bine inainte de plecare. Alaturi de Paula, din echipa Romaniei au mai facut parte Luminita Talpos, care s-a clasat pe locul noua la final si Magdalena Luca, care s-a situat pe locul 55. Practic, doar Luminita Talpos si-a indeplinit obiectivul stabilit de Federatia Romana de Atletism (clasarea intre primele 10 locuri). Celelalte doua atlete, care au avut ca obiectiv stabilirea unor recorduri personale, au inregistrat timpi mai slabi decat la editiile anterioare. In clasamentul pe echipe, reprezentativa Romaniei s-a clasat pe locul noua.