Pas important spre baraj

Magazin Salajean 8 mai 2007 0

Dupa victoria de sambata, cu scorul de 2 – 0 in fata echipei Favorit, FC Zalau s-a distantat la sase puncte de trupa pregatita de Vasile Stancel si are sanse foarte mari sa castige un nou titlu de campioana

Derby-ul turului de campionat a avut loc sambata la Crasna, unde echipa locala Favorit a primit vizita liderului FC Zalau. Ambele reprize au fost extrem de disputate, cu multe ocazii de ambele parti, dar si cu faze discutabile, care i-au pus pe jar la final de meci, in special pe oficialii echipei din Crasna. Cele mai mari ocazii ale partii intai au fost lovitura libera din marginea careului de 16 metri a lui Toma, respinsa spectaculos in corner de portarul Favoritului, Banto, si sutul de la aproximativ 21 de metri a lui Ispas, care a trecut putin pe langa vinclul portii zalauane. La reluare, zalauanii au avut prima mare ocazie dupa numai 5 minute, cand atacantul Farcas a driblat un fundas si, ramas singur cu Banto, a tras in acesta. Replica gazdelor a venit dupa numai 4 minute, cand Micle a ratat incredibil din 4 metri, dupa o centrare a lui Csalanos. Zalauanii au deschis scorul in minutul 59, cand Bode a centrat perfect in careu, iar Toma a trimis cu latul in plasa. In minutul 63, Florin Vasvari putea sa majoreze diferenta, insa Banto a avut o interventie foarte buna la sutul acestuia. La numai 3 minute, Farcas rateaza din nou singur cu portarul advers, dupa ce driblase doi fundasi ai echipei din Crasna. Conturile au fost incheiate in minutul 89, cand Vasvari a pasat foarte bine pentru Farcas care, aflat pentru a treia oara fata in fata cu portarul Banto, a reusit sa-l invinga si sa duca scorul la 2