Partide „nebune” în semifinalele fazei judeţene din Cupa României

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Sălaj a programat miercuri după-amiaza semifinalele fazei judeţene din Cupa României, cele patru echipe calificate fiind Unirea Mirşid, Rapid Jibou, Dumbrava Gîlgău şi Steaua Cosniciu.
Derby-ul a avut loc pe Stadionul din Gîlgău, unde Dumbrava a primit vizita campioanei Unirea Mirşid. Oaspeţii au condus cu 2 – 0, după reuşitele lui Sebastian Moroti (minutul 9) şi Vlad Tohat (minutul 46), dar gazdele au restabilit egalitatea până la finalul timpului regulamentar. Pentru echipa condusă de Marius Paşca au marcat Răzvan Sabou, în minutul 55 şi Alin Mierea, în minutul 71. Partida a ajuns în prelungiri, unde ambele echipe au aşteptat parcă greşeala adversarului pentru a înscrie golul calificării.
Unirea Mirşid este echipa care a ajuns în finala competiţiei, Ionuţ Mureşan înscriind golul victoriei în minutul 118.
Cealaltă semifinală, dintre Steaua Cosniciu şi Rapid Jibou, a fost câştigată de jibouani, care s-au impus cu 7 – 4, după ce „steliştii” au condus cu 4 – 2. La pauză, cele două formaţii se aflau la egalitate, scor 2 – 2.
Adrian Chirilă a reuşit o „dublă” pentru gazde, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Ioan Ardelean şi Cătălin Pop, în timp ce pentru Rapid Jibou, Adrian Noţigan a realizat un hat-trick, Andrei Teglaş o „dublă”, iar Flaviu Porumb şi Cristian Ţurcaş au înscris şi ei câte un gol.
Finala fazei judeţene din Cupa României urmează să se desfăşoare în partea a doua a lunii iunie, data exactă urmând a fi stabilită în perioada următoare.