Opt minute de speranta

Magazin Salajean 7 ianuarie 2008 0

HC Zalau a incheiat anul 2007 in fata propriilor suporteri, evoluand impotriva campioanei Oltchim Ramnicu Valcea. Meciul a avut loc in devans, contand pentru etapa a X-a a turului, fiindca Oltchim a intalnit in 2 ianuarie Viborg, in grupele Ligii Campionilor. Cu toate ca a fost un meci oficial, partida cu Oltchim poate fi considerata si un antrenament cu public, fiindca s-a pus doar problema diferentei de scor, nu si cea a invingatoarei. Chiar daca au avut in fata din primul minut Inationala RomanieiI, handbalistele zalauance au incercat sa faca o figura cat mai frumoasa, lucru pe care l-au si reusit pana in minutul opt, cand tabela arata 4 – 3 pentru HC Zalau. Insa, la acest scor, ItavalugulI valcean si-a inceput fiesta, iar tabela a aratat la pauza 11 – 20 pentru echipa antrenata de Gheorghe Tadici. Daca in prima repriza handbalistele de la Oltchim au marcat cu noua goluri mai multe decat zalauancele, in partea a doua diferenta a fost de doar un gol. Gruparea din Zavoi a marcat de 17 ori, in timp ce jucatoarele lui Radulescu au inscris 16 goluri. Totusi, diferenta de la final a fost de 10 goluri in favoarea oaspetelor (27 – 37). Cea mai buna marcatoare din echipa zalauana a fost Adriana Holhos, care si-a trecut in cont 10 reusite. Ea se afla in acest moment in clasamentul celor mai bune 10 marcatoare din tara, alaturi de Daniela Crap, care ocupa pozitia a patra.

Au marcat: Holhos (10), Crap (9), Bratu (3), Czeczi (2), Somoi (1), Bologa (1) si Teodorescu (1), respectiv Maier (8), Nechita (5), Luca (5), Galca (5), Tacalie (5), Gatzel (3), Vadineanu (2), Meirosu (1), Gheorghe (1), Cherascu (1) si Hutupan (1).

Tadici a reumplut Sala Sporturilor

Partida dintre HC Zalau si Oltchim Ramnicu Valcea a avut loc in fata unui public extrem de numeros. Practic, Sala Sporturilor din Zalau a fost din nou plina, ca pe vremea cand Tadici era antrenor la Zalau. Iubitorii handbalului zalauan au dorit sa vada Ipe viuI IgalacticeleI de la Oltchim, dar si pe antrenorul acestora, Gheorghe Tadici. Acesta si-a facut aparitia in sala doar cu cateva minute inaintea fluierului de start, moment in care a fost aplaudat de o sala intreaga.

Huiduit din nou

Din pacate, nu au ezitat sa apara nici momentele neplacute, tehnicianul echipei Oltchim si al nationalei Romaniei fiind fluierat din nou pe toata durata meciului de cativa suporteri zalauani, prezenti la meci tocmai pentru a scanda impotriva antrenorului Tadici si a handbalistelor transferate de la HC Zalau. Asemenea momente au avut loc si in sezonul trecut, cand Tadici a venit pentru prima data la poalele Mesesului in calitate de adversar al echipei HC Zalau. Suporterii respectivi au afisat si cateva bannere impotriva lui Tadici pe care erau inscriptionate mesajele: Valcea <> RomaniaI si IIn `89 nu a murit ultimul tiran.