Opriti de campioni

Magazin Salajean 30 ianuarie 2009 0

Dupa doua succese consecutive obtinute in acest an in campionat, voleibalistii de la Remat Zalau au pierdut miercuri, pe teren propriu, in Cupa Romaniei, cu Tomis Constanta

*Cupa Romaniei, turul sferturilor de finala:

VC Remat Zalau – VCM Tomis Constanta 1 – 3 (-23, -21, 21, -19)

*Sambata, ora 17, Sala Sporturilor Zalau

Divizia A1, etapa a XVI-a:

VC Remat Zalau – Tomis Constanta

Volei Club Remat Zalau a intalnit miercuri dupa-amiaza, in Sala Sporturilor din Zalau, campioana Tomis Constanta, intr-un meci contand pentru turul sferturilor de finala din Cupa Romaniei. Desi venea dupa doua victorii consecutive in fata echipelor Dinamo Bucuresti si Steaua Bucuresti, echipa zalauana nu a reusit sa castige decat un set in fata voleibalistilor de la malul marii. Este adevarat ca Tomis Constanta este campioana Romaniei si echipa care a castigat ultimele patru editii ale Cupei Romaniei, insa, nici evolutia voleibalistilor zalauani nu a fost la fel de buna ca in primele doua partide din campionat. S-au facut multe greseli la preluare, la atac, si chiar si la serviciu, ceea ce a facut ca meciul sa fie mult mai usor pentru canstanteni. Evolutia scorului din primele doua seturi a fost foarte asemanatoare. Echipa pregatita de Dragan Djordevic si Aurel Vlaicu a inceput seturile in forta, dar pe parcurs au cedat, iar pe la mijlocul seturilor, oaspetii au intors balanta in favoarea lor. Setul trei a fost dominat de la un capat la altul de Gontariu si compania, care s-au impus la o diferenta de patru puncte. Desi toata lumea prezenta la meci spera ca, odata cu victoria obtinuta in setul trei, zalauanii sa castige si urmatoarele doua seturi, acestia au facut din nou multe greseli in setul patru, dandu-le posibilitatea oaspetilor sa castige setul la o diferenta de sase puncte.

Trebuie insa mentionat ca Tomis Constanta nu a pierdut nici un meci in actuala editie de campionat. A pierdut, totusi, patru seturi, iar miercuri pe al cincilea, in fata echipei Remat. Toate gandurile jucatorilor si celor doi antrenori se indreapta acum spre meciul de maine, cand voleibalistii zalauani vor intalni inca o data Tomis Constanta, tot in Sala Sporturilor din Zalau, meciul contand de aceasta data pentru etapa a XVI-a a Diviziei A1. Un succes in partida de maine, ar face ca sansele echipei zalauane la calificarea intr-o cupa europeana sa creasca foarte mult. Meciul va avea loc cu incepere de la ora 17, insa, daca va fi televizat, exista posibilitatea sa inceapa doar la ora 17:30.

In partida de miercuri, pentru Remat Zalau au evoluat: Despotovki, Aleksic, Gontariu, Sajnberger, Milkov si Maries – libero. Au mai jucat: Ilies, Dacovic, Ciortea si Ateljevic. Antrenori: Dragan Djordevic (principal), Aurel Vlaicu (secund).

Pentru Tomis Constanta au evoluat: Daivison, Firpo, Nemer, Laurentiu, Brinkman si Tanasescu – libero. Au mai jucat: Began, Pereu, Voinea si Miseikis. Antrenor: Stelio De Rocco.