Octavian Basti, inlocuitorul lui Faur Dorian

Magazin Salajean 18 februarie 2008 0

Octavian Basti, inlocuitorul lui Faur Dorian Stafful tehnic al echipei de volei din Simleu Silvaniei a suferit unele modificari saptamana trecuta. Astfel, functia de antrenor principal, care a fost ocupata pana saptamana trecuta de Faur Dorian, o detine in acest moment Octavian Basti. Chiar daca au aparut anumite zvonuri potrivit carora nici Mircea Abraham nu va mai ocupa functia de antrenor secund, acesta va ramane in continuare pe banca tehnica, in timp ce Teo Chis, despre care se spunea ca va ocupa functia de antrenor secund, a fost numit director tehnic al echipei. Octavian Basti a mai ocupat si in trecut functia de antrenor secund la echipa simleuana.

Phoenix Simleu Silvaniei a evoluat sambata, pe teren propriu, in fata echipei campioane, VCM Tomis Constanta. Meciu a fost dominat de la un capat la altul de formatia oaspete, care a obtinut victoria dupa numai trei seturi. Cea mai mare diferenta de scor s-a inregistrat in primul set, constantenii castigand cu scorul de 25 – 14. Daca in setul doi, diferenta a fost de numai doua puncte (25 – 23), simleuanii au fost din nou dominati categoric in setul trei, la finalul caruia scorul a fost 25 – 16. In urmatoarea etapa, care va avea loc la finalul acestei saptamani, Phoenix Simleu Silvaniei va evolua in deplasare la CSS Constam Buzau.