Ocaziile se razbuna

Magazin Salajean 12 noiembrie 2008 0

Echipa de juniori A de la FC Zalau a fost invinsa cu scorul de 5 – 0, in etapa de la finalul saptamanii trecute, in deplasare, de CFR Cluj. Meciul a inceput, practic, de la scorul de 2 – 0 pentru gazde, fiindca echipa clujeana a avut un avans de doua goluri inca din minutul cinci. Insa, la acest scor, FC Zalau a avut cinci ocazii clare de a marca, jucatorii antrenati de Zoli Ardelean ratand singuri cu portarul advers. Si cum ocaziile se razbuna in fotbal, pana la finalul primei parti, CFR Cluj a mai inscris de doua ori, scorul pauzei devenind astfel 4 – 0. Tabela a fost inchisa in minutul 71 al intalnirii. Daca marcam din ocaziile pe care le-am avut la scorul de 2 – 0 pentru CFR, altul ar fi fost rezultatul final. Echipa a incercat sa joace si s-a daruit, insa am intalnit si o echipa solida, care, trebuie sa recunosc ca a fost mai buna decat noi. In urmatoarele doua etape avem meciuri grele, iar jucatorii trebuie sa se prezinte mai des la antrenamente. Nu trebuie sa se supere nimeni pentru faptul ca nu este introdus in echipa de baza, fiindca fiecare va avea sansa sa joace pana la finalul campionatului, a declarat antrenorul Zoli Ardelean. Din echipa care a facut deplasarea la Cluj au lipsit cinci jucatori: Mocean, Blaga si Pocol, Potra si Garbouan. Dupa acest esec, echipa pregatitia de Zoli Ardelean ocupa pozitia a treia in clasament.

FC Zalau: Madaras – Pop, Potra, Lukacs, Corb, Filip, Hendea, Gaidos, Mastan, Niculaut, Vasian. Au mai evoluat: Rad si Ardelean. Antrenor: Zoli Ardelean.

Dan Lucaciu, antrenor juniori B: Un egal era mai echitabil

Daca juniorii A au fost invinsi fara drept de apel de CFR Cluj, juniorii B au fost la un pas de a obtine o remiza. Echipa antrenata de Dan Lucaciu a pierdut la limita, scor 2 – 1, insa scorul a fost egal in minutul 52, dupa ce Lucian Pop a restabilit egalitatea. Acesta a inscris cu capul, dupa o lovitura libera de pe partea dreapta executata de Ember. Ambele goluri ale clujenilor au fost marcate dupa doua greseli individuale ale jucatorilor zalauani. La primul gol a gresit mijlocasul Vlad Lung, care nu a degajat la timp o minge de la aproximativ 18 metri, iar un jucator clujean a interceptat balonul si l-a invins pe Chis cu un sut de exceptie care a lovit bara laterala inainte de a intra in poarta. Al doilea gol al gazdelor a fost marcat dupa o lovitura de la coltul terenului, la care un jucator clujean a scapat foarte usor din marcaj si a inscris cu capul. Echipa a jucat foarte bine si sunt multumit de evolutia jucatorilor. Putea fi un meci egal, avand in vedere ocaziile avute. Daca nu faceam cele doua greseli individuale nu primeam acele goluri, a declarat Dan Lucaciu. Dupa etapa de la finalul saptamanii trecute, juniorii B de la FC Zalau ocupa locul cinci in clasament.

FC Zalau: Chis – S. Nicoara, L. Pop, Nicorici, Rus, Lung, Lucacel, Tiriac, Muresan, Ember, Lukacs. Au mai evoluat: S. Pop, Itu si Pausan. Antrenor: Dan Lucaciu.

Egalati in ultimele minute

Echipa de juniori A de la CS Viitorul Zalau a terminat la egalitate, scor 3 – 3, partida sustinuta duminica, pe teren propriu, in fata Scolii de Fotbal Ivansuc Cluj. Scorul pauzei a fost tot egal, 2 – 2. Toate cele trei goluri au fost inscrise de Antal, primul fiind de generic TV, un sut direct in vinclul portii de la aproximativ 35 de metri. Oaspetii au restabilit egalitatea in ultimele minute de joc. In urma acestui rezultat, juniorii A de la Viitorul se afla pe locul 12 in clasament.

Viitorul juniori A: Cuibus – Doddi, Iacob, Bojan, Lipovan, Baica, Pasca, Breban, Sabau, Antal, Brisc. Au mai evoluat: Chis, Tatar. Antrenor: Bogdan Barnutiu.

A patra victorie din campionat

Juniorii B de la Viitorul Zalau au invins grupa de juniori B a Scolii de Fotbal Ivansuc Cluj cu scorul de 3 – 0, obtinand astfel a patra victorie din actualul sezon al Campionatului National de juniori Republicani. Doua dintre cele trei reusite au fost inscrise de Lacatus (min. 15, 63), iar un gol a fost inscris de Groze (min. 30). Trebuie remarcat faptul ca din echipa a lipsit Andrei Sabau, dar si faptul ca majoritatea jucatorilor au fost mai mici cu un an. Sunt multumit de rezultat. Echipa joaca tot mai bine de la meci la meci. Urmeaza meciul de la LPS Cluj, unde vrem sa castigam, a declarat Daniel Sabou.

Viitorul juniori B: Andreica – Vasarhely, Chis, Riscau, P. Veress, L. Veres, Petrean, Lacatus, Groze, Terec, Ortelecan. Au mai evoluat: Marcus, Csapo si Manzat.

Rezultatele complete: Unirea Dej – FC Viorel Mateianu Baia Mare 1 – 0 (juniori B, 0 – 1), U Cluj – LPS Cluj 4 – 0 (5 – 1), Viitorul Zalau – Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj 3 – 3 (3 – 0), CFR Cluj – FC Zalau 5 – 0 (2 – 1), LPS Bistrita – Ardealul Cluj 0 – 4 (5 – 0), Gloria Bistrita – Mechel Campia Turzii 7 – 0 (4 – 0), Ariesul Turda – Olimpia Satu Mare 1 – 1 (0 – 3).

Etapa viitoare, 16 noiembrie: Olimpia Satu Mare – Unirea Dej, FC Viorel Mateianu Baia Mare – U Cluj, LPS Cluj – Viitorul Zalau, Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj – CFR Cluj, FC Zalau – LPS Bistrita, Ardealul Cluj – Gloria Bistrita, Mechel Campia Turzii – Ariesul Turda.