O nuca prea greu de spart

Magazin Salajean 26 septembrie 2006 0

O nuca prea greu de spartCSS II Baia Mare – CSS Zalau 3 – 0 (-21, -21, -18)

La finalul saptamanii trecute au debutat in noul sezon si voleibalistii (juniorii I) de la CSS Zalau. Elevii antrenati de Vasile Ilies si Iuliu Briscan au evoluat in depalsare, in fata echipei CSS II Baia Mare, formatie care are un lot extrem de experimentat si care are sanse foarte mari la obtinerea unei medalii in acest an. Din pacate, formatia zalauana, in care mai evolueaza doar doi juniori nascuti in 1988, varsta limita, restul fiind de varste mai mici, nu au rezistat prea mult redutei baimarene, care s-a impus dupa numai trei seturi. Zalauanii au inceput bine meciul, in primul set mergandu-se cap la cap pana la scorul de 21 – 21, dupa care, pe fondul unor greseli de preluare si serviciu in formatia noastra, gazdele au reusit sa se impuna. Setul doi a fost la fel de disputat, zalauanii reusind chiar sa treaca in avantaj la scorul de 21 – 20, insa pe final au aparut din nou greseli in tabara noastra, care i-au dat posibilitatea adversarului sa revina si sa se impuna cu 25 – 21. In ultimul set gazdele au inceput in forta, avand la un moment dat un avans de 10 puncte (15 – 5), dupa care zalauanii au revenit spectaculos, facand ca scorul sa arate 18 – 17. Pana la final, Pintea si compania au mai reusit sa castige un singur punct, in timp ce gazdele au punctat decisiv, scorul final fiind 25 – 18. In celalalt meci al etapei, CSS Cluj a trecut pe teren propriu de formatia CSS Blaj, cu scorul de 3 – 1. In urmatoarea etapa, care va avea loc peste doua saptamani, zalauanii vor intalni tot in deplasare formatia CSS Cluj.

CSS Zalau: Vlad Iancu, Vlad Pintea, Alexandru Onute, Gabriel Chis, George Tadici si Cristian Mocan. Au mai evoluat: Radu Predescu, Mihai Luput si Dan Remes. Antrenori: Vasile Ilies si Iuliu Briscan.