Nu renunta nici la Cupa

Magazin Salajean 28 august 2008 0

Nu renunta nici la CupaChiar daca a avut un inceput foarte bun de campionat, obtinand doua victorii in primele doua etape, FC Silvania Simleu Silvaniei vrea sa ajunga cat mai departe si in Cupa Romaniei

FC Silvania Simleu Silvaniei – FC Baia Mare 2 – 1 dupa prelungiri

Au marcat: Ionut Danila (min. 81-penalty, 99), respectiv Paul Batin (min. 51)

Arbitri: Claudiu Rusu – central, Octavian Trenca si Petrica Ovidiu – asistenti, toti trei din Cluj-Napoca

Observator: Vasile Bordas din Targu Mures

Cartonase galbene: Raul Crisan, Adrian Simioanca, Alin Coman, respectiv Ciprian Durus, Paul Batin, Petru Andrean, Petre Negrea, Alin Bota

Cartonase rosii: Sorin Iodi

FC Silvania Simleu Silvaniei: Ioan Coste – Silviu Crisan, Dan Muresan, Raul Crisan, Cosmin Iuhasz, Florin Puti (min. 76, Dumitru Muntean), Marius Varga (min. 76, Florin Gavrus), Lupo Lorand (min. 56, Adrian Simioanca), Ciprian Brata (min. 99, Schnellepergher Cristian), Ionut Danila, Alin Coman. Antrenor principal: Mircea Bolba. Antrenor secund: Vasile Pasca.

FC Baia Mare: Alin Bota – Ciprian Durus (min. 72, Marius Drule), Marius Hodor, Iodi Sorin, Gheorghe Bar, Petru Ardelean, Sorin Bichiri (min. 104, Sebastian Andrean), Vlad Vanca (min. 90+1, Florin Achim), Petre Negrea, Cristian Iatu, Paul Batin. Antrenor principal: Florin Fabian. Antrenor secund: Dionisie Bumb.

Partida dintre cele doua echipe a avut loc marti dupa-amiaza, pe Stadionul Magura din Simleu. Prima repriza a fost dominata aproape in totalitate de oaspeti, insa gazdele si-au revenit dupa golul inscris de oaspeti, reusind sa egaleze dintr-un penalty, in minutul 81, prin atacantul Danila. Meciul a intrat in prelungiri, urmand ca acelasi Danila sa inscrie golul victoriei in minutul 99.

Prima ocazie notabila a meciului le-a apartinut oaspetilor, Negrea trimitand un sut de la 20 de metri, retinut fara probleme de portarul Coste. Trei minute mai tarziu, Brata trimite cu capul putin pe langa poarta, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Puti. Urmatoarea ocazie a meciului a venit in minutul 12, cand Negrea a centrat de pe partea stanga, iar Batin a trimis cu capul din careu intr-un fundas simleuan. Tot Negrea a executat in minutul 15 o lovitura libera de pe partea stanga, din marginea careului, insa sutul acestuia a trecut pe langa poarta aparata de Coste. Doua minute mai tarziu, Lupo il lanseaza pe partea dreapta pe Puti, dar acesta nu ajunge mingea. In minutul 19, Batin patrunde in careu pe partea stanga, dar paseaza gresit in careu. Atacantul Danila putea deschide scorul in minutul 21, cand s-a aflat fata-n fata cu portarul advers, dar a trimis pe langa poarta. Tot simleuanii au fost cei care au avut urmatoarea ocazie, cand Puti executa o lovitura libera de pe centru, de la aproximativ 21 de metri, trimite lung in careu, dar centralul intalnirii fluiera fault la portarul advers. In minutul 26, Bar este lansat pe partea stanga, dar jocul este oprit pe motiv de offside. Fundasul simleuanilor, Muresan, a respins gresit in minutul 30 o centrare venita de pe partea stanga, mingea a ajuns la Iatu, care a trimis peste transversala din marginea careului. Tot peste poarta a trimis si Bichiri, in minutul 33, de la aproximativ 18 metri. In minutul 35, oaspetii au beneficiat de o lovitura libera de pe partea stanga, aproape de marginea careului, executata de acelasi Bichiri si respinsa in corner de Coste. Tot Coste respinge in fata si lovitura de colt, dar mingea ajunge la Batin care suteaza peste poarta.

Simleuanii beneficiaza si ei de o lovitura libera in minutul 38, de la aproximativ 25 de metri, executata foarte bine de Puti, dar portarul baimarean reuseste sa retina balonul in doi timpi. Cea mai mare ocazie a primei parti a avut loc in minutul 40, cand Batin a trimis balonul cu capul spre poarta din cinci metri, dar Coste are un reflex de zile mari si retine balonul.

Repriza a doua a inceput tot cu un atac baimarean, Vanca trimitand un sut de la aproximativ 19 metri, respins in corner de Coste. Primul gol al meciului a venit in minutul 51, cand oaspetii au beneficiat de o lovitura libera de pe partea stanga, executata de Bar, iar Batin inscrie cu capul din 6 metri. Doua minute mai tarziu Puti trimite un sut slab din afara careului, retinut fara probleme de portarul Bota. In minutul 63, Iuhasz executa o lovitura libera de pe centru, trimite o pasa peste toata apararea adversa pentru Danila, dar de la margine se ridica fanionul pentru pozitie de offside. Patru minute mai tarziu, Coman il incearca pe portarul Bota cu un sut de la 20 de metri, dar goalkeeperul baimarean retine balonul. In minutul 73, Danila patrunde in careul advers, dar este deposedat inainte sa suteze. Tot Danila trimite in minutul 78 un sut din careu peste transversala. Doua minute mai tarziu, Brata patrunde in careu pe partea dreapta, ramane singur cu Bota, care reuseste sa respinga sutul simleuanului. FC Silvania a restabilit egalitatea in minutul 81, prin Danila, care a transformat o lovitura de pedeapsa pe care tot el a obtinut-o. Pana la finalul timpului regulamentar scorul a ramas neschimbat, iar meciul a intrat in prelungiri. La numai doua minute de la inceperea primei reprize de prelungiri, oaspetii puteau trece in avantaj, dar simleuanii au scapat cu fata curata dupa o invalmaseala in careul lor. In minutul opt al prelungirilor, atacantul Danila trimite balonul peste transversala dupa o patrundere pe centru. Nu a mai ratat insa un minut mai tarziu, cand Coman a centrat de pe dreapta, Gavrus a deviat pana la Danila, care a impins balonul in plasa. Partea a doua de prelungiri i-a avut in prim-plan pe oaspeti, dar simleuanii nu au cedat in aparare, scorul final al meciului ramanand 2 – 1. La finalul meciului, antrenorul Bolba a declarat ca tineretea a reusit sa invinga experienta, facand referire la lotul sau format din jucatori tineri si la echipa baimareana, care are in componenta multi jucatori cu experienta. Am inceput mai slab jocul, FC Baia Mare fiind o echipa cu experinta, care ne-a dominat la inceput de meci. Insa, dupa ce am primit golul, jucatorii s-au trezit la relitate, si-au dat seama ca nu mai au ce pierde si au inceput sa domine jocul. Vreau sa-i felicit pe baieti pentru modul in care au evoluat si eu spun ca azi (n.r. marti) tineretea, daruirea si ambitia au invins experienta.

A fost o tiganie totala la Simleu

Daca Mircea Bolba nu a dorit sa comenteze prestatia brigazii de arbitri, dar nu acelasi lucru l-au facut tehnicienii baimareni, care au acuzat vehement prestatia brigazii clujene. Jocul echipei mele a fost unul destul de bun, dar arbitrul a stricat meciul prin acel unsprazece metri acordat gazdelor si pentru faptul ca i-a lasat pe jucatorii gazda sa practice un joc dur. dupa acest meci avem un jucator accidentat grav, dar si un eliminat pe nedrept, a afirmat antrenorul principal al FC Baia Mare, Florin Fabian. Nici antrenorul secund, Dionisie Bumb, nu a fost mai tolerant in declaratii, acuzandu-i, chiar si pe oficialii simleuani, pentru modul in care au organizat meciul. Arbitrajul a fost foarte jenant. Nu ma deranja daca cei de la Simleu castigau cinstit, dar nici sa ne bata intr-un asemenea mod. Ma asteptam ca arbitrajul sa fie unul jenant, dar nici chiar in halul acesta. Au fost niste ambitii prostesti din partea simleuanilor, pe care nu le inteleg, doar, oricum nu vor juca ei finala Cupei Romaniei. A fost o tiganie totala. Sunt total dezamagit de ce am vazut azi la Simleu, inclusiv de organizare. In replica, presedintele FC Silvania, Ioan Gurzau, a declarat: Ei se plang acum de arbitraj, fiindca nu se asteptau sa piarda la Simleu. Daca centralul ar fi arbitrat in favoarea noastra, trebuia sa ii acorde cartonas rosu portarului de la Baia Mare, cand a iesit la 30 de metri si a atins balonul mana pe atacul lui Danila, iar din acel moment se rupea jocul. L-a eliminat la final pe Iodi, cand, prcatic nu mai avea nici un rost. Nu inteleg de ce se plang de arbitraj, fiindca le-a acordat si loc o serie de lovituri libere. Intr-adevar au inceput mai bine ca noi meciul, dar dupa gol ne-am revenit si am jucat mai bine ca ei. Nici in meciurile amicale ei nu ne-au batut. Am facut egal la ei acasa si i-am batut la Nusfalau. In faza a IV-a, care va avea loc in 9 septembrie, FC Silvania Simleu Silvaniei ar putea evolua impotriva unei echipe din al doilea esalon.