Nu au produs surpriza

Magazin Salajean 12 noiembrie 2007 0

VCM LPS Piatra Neamt – VM Remat Zalau 3 – 0 (-15, -22, -18)

U Cluj – Phoenix Simleu Silvaniei 3 – 0 (-11, -17, -21)

Remat Zalau a intalnit sambata in deplsare, intr-un meci contand pentru etapa a VI-a, formatia VCM LPS Piatra Neamt. Chiar daca se spera la o surpriza din partea voleibalistilor zalauani, acestia au pierdut meciul dupa numai trei seturi. Primul si ultimul set au fost o simpla formalitate pentru gazde, care s-au distantat repede, iar difenta din final a fost destul de mare. Setul doi a fost foarte disputat, mergandu-se cap la cap o buna perioada, insa antrenorul Aurel Vlaicu a precizat ca pe final au existat cateva erori de arbitraj in defavoarea noastra, iar Piatra Neamt a castigat setul la o diferenta de trei puncte. Moldoveanul Iurie Panterie a dezamagit si de data aceasta, la fel ca in in ultimele doua partide, tehnicianul zalauan fiind nevoit sa il inlocuiasca cu Pascan. Este foarte greu sa joci in voleiul de azi daca nu ai un fals bun, a precizat Vlaicu, referindu-se la evolutiile modeste din ultima perioada a lui Panterie. Cel mai mult ma deranjeaza ca jucatorii nu joaca la adevarata lor valoare sau la valoarea pe care credeam ca o au in momentul in care au venit la echipa, a adaugat tehnicianul Rematului. Divizia A1 la volei masculin se va intrerupe pana in data de 8 decembrie, fiindca urmeaza reunirea lotului national de seniori, in vederea disputarii meciurilor pentru calificarea la Olimpiada de anul viitor. In 8 decembrie Remat Zalau va intalni pe teren propriu campioana en-titre si actualul lider, Tomis Constanta. Nici cealalta formatie salajeana angrenata in Divizia A1, Phoenix Simleu Silvaniei, nu a reusit sa castige la Cluj, in fata formatiei locale Universitatea, fiind invinsa cu acelasi scor, 3 – 0. Gruparea de la poalele Magurii a fost invinsa la o diferenta clara in primele doua seturi, 25 – 11, 25 – 17, iar in setul trei diferenta a fost de patru puncte, 25 – 21. In etapa de la inceputul lunii decembrie simleuanii vor evolua pe teren propriu, impotriva echipei CSS Constam Buzau.