Ne batem singuri

Magazin Salajean 18 decembrie 2006 0

Ne batem singuriExpl. Baia Mare – VM Remat CSS Zalau 3 – 0 (-22, -21,-20)

Formatia masculina de volei VM Remat CSS Zalau a intalnit sambata, in ultima etapa din acest an, formatia Explorari Baia Mare, in deplasare. Inaintea acestei etape, baimarenii se aflau pe locul cinci, iar zalauanii pe locul sase, insa ambele grupari erau la egalitate de puncte. Trupa antrenata de Mircea Spatacean venea dupa o victorie categorica, obtinuta pe teren propriu in fata echipei CSS LAPI Dej Centru National, cu scorul de 3 – 0, in timp ce formatia baimareana venea dupa o infrangere categorica, scor 3 – 0, pe terenul echipei U Cluj. Din pacate, Kovacs si compania n-au avut nici o sansa la Baia Mare, pierzand partida cu scorul de 3 – 0. Zalauanii au facut multe greseli, atat in faza de atac, cat si in cea de aparare, precum si numeroase servicii trimise in fileu, ceea ce le-a dat usor posibilitatea baimarenilor sa se impuna. In primul set Remat-ul a ajuns pana la 22, scor la care a si pierdut setul. In celelalte doua seturi, diferenta de scor a fost si mai mare, zalauanii reusind sa ajunga in setul doi pana la 21, iar in setul trei pana la 20. Ne batem singuri. Facem foarte multe greseli, ceea ce ii da posibilitatea adversarului sa se impuna foarte usor. Nu este prea placuta situatia in care ne aflam, insa, sa speram ca aceasta mini-vacanta ii va aduce pe jucatori cu picioarele pe pamant. Ei trebuie sa inteleaga faptul ca, pentru a castiga trebuie sa lupti, nu numai sa te prezinti la meci, a afirmat Mircea Spatacean.

Vacanta pana in 3 ianuarie

Odata cu incheierea etapei de sambata s-a terminat si programul Diviziei A1 la volei masculin. Urmatoarea etapa, a XV-a a campionatului, va avea loc in data de 27 ianuarie 2007. Antrenorul echipei zalauane, Mircea Spatacean, a afirmat ca voleibalistii de la Remat vor avea o mini-vacanta pana in data de 3 ianuarie, cand vor reincepe pregatirile.