Ne-au invins a treia oara

Magazin Salajean 14 aprilie 2008 0

Ne-au invins a treia oaraVoleibalistii pregatiti de Aurel Vlaicu si Marius Lazar au fost invinsi pentru a treia orara in acest sezon de Explorari Baia Mare

VM Remat Zalau – Explorari Baia Mare 1 – 3 (-23, -19, 19, -15)

Echipa masculina de volei, VM Remat Zalau, a fost invinsa pentru a treia oara consecutiv in acest sezon de Explorari Baia Mare. Meciul a avut loc sambata dupa-amiaza, in Sala Sporturilor din Zalau, contand pentru stabilirea locurilor 5 – 6, iar celelalte doua vor avea loc la finalul acestei saptamani, la Baia Mare. Primul set a fost extrem de disputat, insa oaspetii au condus in cea mai mare parte. Scorul a devenit 23 egal, iar, in urmatoarea faza, oaspetii au facut al 24-lea punct. In loc sa egaleze din nou situatia, zalauanii au pierdut setul, dupa ce atacul lui Gontariu a lovit tija fileului. Si setul doi a fost la fel de disputat. Dupa ce au fost condusi cu scorul de 5 – 4, zalauanii au revenit foarte bine si au condus la un moment dat cu scorul de 10 – 7. Din pacate, nu au stiut sa profite de acest avans, iar oapsetii au egalat situatia la 10. Tot oaspetii au fost si cei care au trecut in avantaj, iar scorul final a devenit 25 – 19 pentru acestia. Cu acelasi scor s-a incheiat si setul patru, insa castigatori au fost voleibalistii zalauani. A fost singurul set castigat de elevii lui Vlaicu, fiindca, in setul patru, oaspetii nu le-au mai dat nici o sansa zalauanilor, pe care i-au invins cu scorul de 25 – 15. A fost al treilea esec consecutiv in fata baimarenilor in acest sezon, dupa ce acestia au invins cu 3 – 0 la Zalau, in partida tur si 3 – 2, in retur, la Baia Mare. Avand in vedere ca nu au reusit sa castige nici macar partida de pe teren propriu, cu siguranta, zalauanii vor trebui sa se multumeasca in acest sezon doar cu locul sase. Din lotul Rematului a lipsit Cristi Pop, care nu a putut evolua din cauza unei gripe. Sa mai spunem ca partida de sambata a fost si un duel intre antrenorii lotului national, fiindca antrenorul baimarean, Marius Botea este principal, iar Aurel Vlaicu, secund. Partida de sambata a fost ultimul meci oficial din acest sezon pe care Remat Zalau l-a disputat pe teren propriu.

VM Remat Zalau: Stoian, Zlatic, Madzarevic, Pascan, Gontariu, Maries – libero.