Ne-a mai invins o data Rusia

Magazin Salajean 21 noiembrie 2006 0

Ne-a mai invins o data RusiaCu toate ca a pierdut la limita finala Cupei Mondiale de la Aarhus din Danemarca, nationala feminina de handbal a Romaniei, in componenta careia se afla si doua jucatoare de la HC Zalau, Raluca Ivan si Talida Tolnai, a terminat competitia cu fruntea sus. Evolutia buna pe care au avut-o handbalistele antrenate de Tadici si Musi la Cupa Mondiala, n-a facut altceva decat sa demonstreze ca ratarea calificarii la europenele de anul acesta a fost o intamplare, care cu siguranta va fi razbunata prin calificarea la mondialele de anul viitor. Rusia ne-a mai invins o data in finala de duminica seara, cu scorul de 29 – 28, dupa ce romancele au avut la pauza un avans de doua goluri. Romania a condus partida pana in minutul 56, avand de multe ori chiar un avans de patru goluri. Insa, in minutul 59, la scorul de 29 – 28 pentru rusoaice, handbalistele noastre n-au stiut sa profite de atacul pe l-au avut si de faptul ca evoluau in superioritate numerica. Valeria Bese a facut fault in atac, moment in care toate sperantele pentru revansa de la mondiale s-au spulberat. A urmat atacul rusoaicelor, care au dispus de o lovitura de la 7 metri, aparata de Tereza Tamas Paslaru. Este de evidentiat evolutia ireprosabila pe care a avut-o pe toata durata meciului fostul portar al echipei HC Zalau. Pentru locul doi obtinut la Aarhus, Romania a incasat 15.000 de euro, care vor fi impartiti jucatoarelor, in functie de randamentul dat. Si de aceasta data, principala marcatoare a echipei noastre a fost Valentina Ardean Elisei, care si-a trecut in cont zece reusite.