Nagy Otto – locul I la Cupa Go Kart

Magazin Salajean 17 octombrie 2006 0

Nagy Otto - locul I la Cupa Go KartAtras de mic de orice sport in care se vorbea de masini, simleuanul Nagy Otto (foto) vrea sa dea marea lovitura in concursurile de karting, ceea ce, pana in prezent se pare ca ii reuseste. La finalul saptamanii trecute, la Cupa Go Kart, organizata la Cluj-Napoca, sportivul simleuan s-a clasat pe primul loc la clasa 50 cmc, la categoria 10 – 13 ani. La competitia de sub Feleac au participat echipaje din: Ramnicu Valcea, Resita, Oradea, Cluj-Napoca, Targu Mures, Zalau, Simleu Silvaniei, Sanicolau Mare, Craiova si Pitesti. La aceeasi categorie, Nagy Otto a fost urmat de zalauanul Biro Tamas. Hosu Karol si Hosu Artur, ambii din Zalau, s-au clasat pe locurile IV si VII, la aceeasi categorie. Simleuanul Otto a confirmat si la categoria 100 cmc, unde s-a clasat la final pe locul IV, aceasta fiind a doua oara cand participa la aceasta categorie, la care au participat sportivi cu varste mai mari decat a lui Otto. Tot la aceasta categorie, Biro Tamas a ocupat pozitia a cincea, iar Toth Peter, tot din Zalau, s-a clasat pe locul sase. La clasa 50 cmc, Nagy Otto a castigat detasat concursul, dupa ce in calificari a obtinut doar al treilea timp si bineinteles, pornind la start de pe pozitia a treia. La finalul acestei saptamani, Palatul Copiilor din Zalau va organiza un concurs de karting, la care vor participa echipaje din diferite judete.