N-au convins, dar au invins

Magazin Salajean 25 septembrie 2007 0

Phoenix Simleu Silvaniei – CSS LAPI Dej

3 – 2 (15, -24, -22, 21, 11)

Promovata in aceasta vara in primul esalon al Diviziei A1 la volei masculin, Phoenix Simleu Silvaniei a debutat la finalul saptamanii trecute in noul sezon al Cupei Romaniei. Voleibalistii antrenati de Dorian Faur au primit vizita formatiei CSS LAPI Dej Centru National. Chiar daca gruparea din Dej nu pare la prima vedere o echipa de temut, Abraham si compania s-au chinuit pentru a putea obtine o victorie la limita. Daca in primul set nu s-a pus problema castigatoarei, in seturile doi si trei oaspetii au fost cei care s-au aflat la carma jocului. Chiar daca simleuanii au revenit in setul patru, egaland scorul la 2 – 2, iar in setul decisiv s-au impus la o diferenta de patru puncte, nu poate fi trecuta usor cu vederea evolutia modesta a intregii echipe, din moment ce a castigat la limita meciul de sambata. Chiar daca au castigat, voleibalistii antrenati de Dorian Faur vor avea un meci extrem de dificil in returul de la Dej, programat la finalul acestei saptamani.

Phoenix Simleu Silvaniei: Mircea Abraham, Ionut Silaghi, Eugen Ilies, Alexandru Mitranescu, Ciprian Verdes si Cristian Boroeanu – libero.