Muscati de caini

Magazin Salajean 28 decembrie 2007 0

Voleibalistii de la Remat au incheiat acest an printr-o infrangere in fata echipei Dinamo Bucuresti, suferita tocmai in propriul fief

VM Remat Zalau – Dinamo Bucuresti 2 – 3 (23, -23, 20, -23, -12)

Echipa antrenata de Aurel Vlaicu si Marius Lazar a pierdut ultimul meci din acest an in fata echipei Dinamo Bucuresti, scor 2 – 3, desfasurat in urma cu o saptamana in Sala Sporturilor din Zalau. Todoran si compania au inceput bine partida, castigand primul set cu scorul de 25 – 23, insa, dupa cel de-al doilea set, s-a restabilit egalitatea pe tabela. Gruparea zalauana a preluat din nou conducerea dupa setul trei, pe care l-a castigat cu scorul de 25 – 20. Numai ca, acesta a fost ultimul set castigat de formatia zalauana, fiindca setul patru le-a apartinut din nou cainilor, iar in setul decisiv, la scorul de 13 – 12 pentru Dinamo, Maries a gresit o preluare din serviciu, iar scorul a devenit 12 – 14. Pe serviciul urmator, oaspetii au punctat decisiv, ducand scorul la 12 – 15 si castigand meciul. Pentru Remat Zalau au evoluat: Stoian, Todoran, Stanojcic, Madjarevic, Pantarie, Zlatic si Maries libero. A mai evoluat: Macicasan.

Phoenix, la a treia victorie

Daca Remat nu a reusit sa incheie acest an printr-o victorie, nu acelasi lucru s-a intamplat si la Aimleu, unde elevii lui Faur Dorian au invins Ramnicu Sarat cu scorul de 3 – 2. Echipa de sub Magura s-a impus in primele doua seturi (25 – 13, 25 – 17), dupa care oaspetii au restabilit egalitatea pe tabela. Insa setul decisiv le-a revenit din nou simleunilor, acestia castigand setul cu scorul de 15 – 9. In urmatoarea etapa, care va ave loc in 12 ianuarie si va fi prima din retur, Phoenix Aimleu Silvaniei va intalni pe teren propriu Explorari Baia Mare, in timp ce VM Remat Zalau va primi vizita echipei VCM Ramnicu Sarat.