Monel Sabou a depasit-o pe campioana olimpica

Magazin Salajean 15 octombrie 2008 0

Timpul inregistrat de atletul zalauan a fost mai bun decat al campioanei olimpice, Constantina Dita Tomescu

Plecat in urma cu ceva vreme in Statele Unite, atletul zalauan Monel Sabou a participat duminica la prima competitie importanta, Maratonul de Chicago, la care au mai fost prezente nume mari ale atletismului mondial. Printre participanti s-a aflat si campioana olimpica, Constantina Dita Tomescu, care a terminat cursa pe locul patru. Monel Sabou s-a clasat la final pe pozitia a 27-a, inregistrand timpul de doua ore, 28 de minute si 11 secunde, mai bun decat al campioanei olimpice, care a terminat cursa cu timpul de doua ore, 30 de minute si 57 de secunde. Rezultatul este unul deosebit, avand in vedere celelalte nume care au luat startul la acest maraton, dar si faptul ca inclusiv campioana olimpica s-a clasat abia pe locul patru, desi era favorita la locul intai. Din pacate, rezultatul inregistrat de atletul zalauan a fost trecut in lista celor de la Steaua Bucuresti, club la care s-a legitimat in urma cu cateva luni. Locul intai la feminin a fost ocupat de rusoaica Biktimirova Alevtina (2h29:32), iar la masculin de kenyanul Evans Cheruiyot (2h06:25).