Minicadetele simleuance, campioane nationale

Magazin Salajean 14 martie 2007 0

Sala Sporturilor din Brasov a gazduit la sfarsitul saptamanii trecute Campionatul National de karate shotokan, rezervat minicadetilor, cadetilor si seniorilor. Concursul a fost organizat de Departamentul de Karate Shotokan din cadrul Federatiei Romane de Karate Modern. A fost o prezenta numeroasa, peste 250 de sportivi, care au concurat la kata, kumite, individual si pe echipe.Clubul Sportiv Omega din Simleu Silvaniei, impreuna cu Cercul de Arte Martiale de la Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei, au aliniat la startul competitiei un lot de zece sportivi, care au avut o evolutie foarte buna, obtinand nu mai putin de zece medalii. Astfel, echipa de kata (minicadete) a devenit campioana nationala pentru a treia oara in ultimii trei ani, in 2005 fiind campioana la copii III. Echipa a fost formata din: Andrada Man, Iulia Gal si Balla Bernadett. Tot la minicadeti, Andrada Man a cucerit medalia de bronz la kata individual si medalia de argint la kumite (cat.55 kg). De asemenea, Balla Bernadett a obtinut medalia de argint la kumite (cat.50 kg), iar Diana Trinka si Iulia Gal au castigat medalia de bronz la categoria 50 kg, respectiv 55 kg. La minicadeti, Nicolae Rad a obtinut medalia de argint la categoria 55 kg. La seniori, Nida Molnar si Manuela Barbu au castigat medalia de bronz la categoria 60 kg, iar Alin Rus, locul III la categoria 85 kg. Cadetii Vlad Crisan si Roland Barnutiu s-au clasat pe locul patru la categoria 60 kg, fiind foarte aproape de o clasare pe podium. CS Omega Simleu Silvaniei, impreuna cu Cercul de Arte Martiale de la Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei, a tinut sa le multumeasca la final Primariei si Consiliului Local Simleu Silvaniei, dar si celorlalti colaboratori care se implica in sustinerea artelor martiale din acest judet.