Meci alert, rezultat pe masura

Magazin Salajean 26 septembrie 2007 0

Considerata candva spaima judetului, echipa lui Aurel Petrean si-a onorat calitatea de gazda. Victorie si placerea de a juca un fotbal curat, fara presiune afirma fostul jucator al Armaturii Zalau. De altfel, M. Gombos, S. Chifa, T. Petrean si Ungurusan (Mesesul) si I. Rus, I. Dragan (Balan) au fost sarea si piperul meciului. Dupa o suita de suturi spre poarta, cuplul Negrea – Sabau au reusit un un – doi din care primul a deschis scorul in minutul 24. La reluare, Ungurusan a majorat avantajul in minutul 48, dintr-o lovitura de pedeapsa. D. Sabau a facut 3 – 0 in minutul 82, dupa ce a finalizat o actiune personala, iar doua minute mai tarziu Ungurusan a inchis tabela cu un gol european. Curios este faptul ca prin eliminarile succesive (I. Fechete, G. Bodea si I. Rus) Balanul a ajuns sa evolueze la un moment dat in opt oameni. Poate si zelul arbitrilor, dar si greselile jucatorilor la regulament au influentat acest lucru (fault din spate in minutul 48, hent in minutul 69 si intrare dura in minutul 84). Mesesul este la inceput de drum, cei circa 100 de spectatori sperand in revenirea echipei, lucru pe care Aurel Petrean il spera in calitatea si frumusetea fotbalului si respect pentru consatenii sai. La sfarsitul meciului s-au adunat pe langa echipa Radu Ionutas, I. Dobocan si Chira (fii ai satului Treznea), azi oameni cu stare in Zalau. Balanul a creat mult la mijloc, a pasat in adancime, dar lipsa lui R. Ciurbe s-a vazut si, cu toata haiducia lui Iuliu Dorin Rus, au parasit terenul invinsi, dar au jucat curat si frumos, desi au intarziat din cauza unui accident rutier. Bun arbitrajul brigazii Paul Feher, Bogdan Barna si Cristian Pop.

Mesesul Treznea: M. Gombos – L. Goia, M. Ungurusan, S. Chifa, T. Petrean. A. Negrea (cpt), V. Alb, C. Curea, D. Sabau, Al. Stan, C. Fechete. Au mai jucat: M. Moldovan, I. Racasan, A. Buda, M. Mesaros.

Progresul Balan: I. Fekete, G. Bodea, M. Pintea, C. Miclea, D. Luca, I. Rus (cpt), C. Farcas, D. Pop, I. Dragan, M. Pop, I. Rodina. Au mai jucat: D. Muresan si M. Pacurar. Delegatii A. Negrea (Treznea) si I. Lupoian (Balan) au asigurat un climat de fair – play, iar managerul echipei Treznea – Aurel Petrean a felicitat la final brigada de arbitri si echipa din Balan.

Jucatorul meciului: Sorin Chifa.