Mai greu decat arata scorul

Magazin Salajean 15 decembrie 2008 0

Desi au castigat la o diferenta de doua seturi, voleibalistilor zalauani nu le-a fost deloc usor sa obtina victoria in meciul de sambata

VC Remat Zalau – Unirea Dej 3 – 1 (22, -19, 27, 17)

Divizia A1 la volei masculin a programat sambata prima etapa din retur, in care Volei Club Remat Zalau a primit vizita echipei Unirea Dej. Partida a fost una extrem de disputata, mai ales in primele trei seturi. Dupa ce voleibalistii zalauanii s-au impus la o diferenta de trei puncte in primul set, setul al doilea le-a revenit dejenilor, care au condus aproape tot timpul. La un moment dat, tabela a aratat 19 – 20 pentru dejeni, scor de la care Gontariu nu au mai reusit sa castige nici un punct pana la finalul setului. Scorul a fost cel mai strans in setul trei, mergandu-se cap la cap de la inceput pana la final, cand gazdele s-au impus in prelungiri la o diferenta de doua puncte. Dejenii nu au cedat prea usor nici in setul patru, tabela aratand la un moment dat egalitate (9 – 9). Au urmat trei puncte consecutive pentru Remat, scorul devenind astfel 12 – 9. La acest scor, gruparea zalauana a primit cadou alte doua puncte, dupa ce doi jucatori de la Unirea Dej au vazut cartonasul galben. Scorul a devenit astfel 14 – 9, iar pana la final zalauanii nu au mai putut fi egalati. In urma acestei victorii, Remat Zalau a urcat pe pozitia a cincea in clasament, avand 18 puncte acumulate, insa pe pozitia a saptea se afla Constam Buzau, cu un meci mai putin disputat si cu 17 puncte acumulate. In etapa de la finalul acestei saptamani, voleibalistii zalauani vor intalni in deplasare CSS Constam Buzau.

VC Remat Zalau: Despotovski, Milkov, Todoran, Sajnberger, Dacovic, Gontariu, Maries – libero. Au mai evoluat: Stoian, Pop si Cadar. Antrenori: Dragan Djordevic si Aurel Vlaicu.