Liviu Ungurusan, medaliat si la 47 de ani

Magazin Salajean 23 mai 2007 0

Legitimat in aceasta primavara la Clubul Sportiv Gold Gym Simleu Silvaniei, Liviu Ungurusan a demonstrat la finalul saptamanii trecute ca mai are un cuvant de spus in culturismul romanesc si la varsta de 47 de ani. Zalauanul a participat la finala Campionatelor Nationale de Culturism si Fitness, de la Baia Mare, unde a concurat la +90 de kilograme masters, categorie la care s-a clasat pe locul trei la final, obtinand medalia de bronz. Tot la aceasta categorie, Ioan Laszlo, presedintele clubului simleuan, dupa o pauza de 18 ani, a concurat la categoria 90 de kilograme masters, unde s-a clasat pe pozitia a cincea. La categoria juniori mici, CS Gold Gym Simleu Silvaniei a fost reprezentat de Paul Man (cat. 70 kilograme), care nu a reusit sa intre in finala, si Cristian Muresan (cat. +70 kilograme), care s-a clasat la final pe locul sase. Un alt sportiv simleuan, Tokoly Ferencz, a concurat la 65 de kilograme, juniori mari. Aceasta a fost cea mai grea categorie din concurs, cu 13 sportivi, Tokoly ocupand la final locul sapte. De remarcat faptul ca cei trei juniori de la CS Gold Gym Simleu Silvaniei au fost la primul concurs national. Chiar daca avem peste 40 de ani, ne pregatim si concuram la diferite concursuri, pentru a le da un impuls sportivilor tineri, care vin din urma, a afirmat presedintele clubului din Simleu, Ioan Laslo. Pe langa faptul ca este legitimat la CS Gold Gym Simleu Silvaniei, Liviu Ungurusan este si presedintele Asociatiei Judetene de Culturism si Fitness.