Liderul Ligii Naţionale a defilat la Zalău

HC Zalău – HCM Baia Mare 21 – 33 (8 – 17)

Duelul dintre HC Zalău şi HCM Baia Mare a fost un derby doar în tribune, acolo unde galeriile celor două echipe au schimbat replici dure aproape pe tot parcursul partidei.
Pe teren, handalistele conduse de Gheorghe Tadici au încercat să se ridice la nivelul băimărencelor, însă numărul mare de greşeli, în special pe faza de apărare, a făcut ca diferenţa de la final să fie de 12 goluri în favoarea oaspetelor, 33 – 21.
Baia Mare s-a apărat foarte bine, iar Zalăul a găsit greu soluţii pe faza de atac. Georgiana Ciuciulete a fost ţinută ca într-un cleşte tot meciul, iar pasele cu pivotul au fost foarte puţine, căpitanul Zalăului reuşind să marcheze un singur gol, în ultimele zece minute.
Debutul de meci a fost echilibrat, iar tabela a arătat 2 – 3 în minutul şapte, după ce Zalăul ratase două aruncări de la şapte metri, prin Loredana Pera şi Claudia Constantinescu. Oaspetele s-au desprins tot mai mult pe tabelă odată cu trecerea timpului, iar formaţia zălăuană a mai ratat două aruncări de la şapte metri până la pauză.
Cei trei portari ai echipei zălăune au avut, şi în acest meci, puţine intervenţii salvatoare, iar evoluţia lor a contat mult în economia rezultatului final.
HC Zalău a dat senzaţia de revenire în partea secundă, apropiindu-se la opt goluri, dar finalul a fost tot al echipei oaspete care s-a desprins la 12 goluri în final.
HCM Baia Mare a făcut spectacol marţi seara, la Zalău, aşa cum s-a întâmplat şi în faţa celorlalte adversare din Liga Naţională, demonstrând că obţinerea titlului de campioană naţională este doar o chestiune de timp.
HC Zalău: Mihaela Mureşan, Adina Mureşan, Ana Maria Inculeţ – Loredana Pera, Carmina Bădiţă, Florina Ciobanu (2), Andrada Pop (1), Florina Ţurcaş, Andrada Trif (2), Valentina Bardac, Georgiana Ciuciulete (1), Valeria Motogna (2), Claudia Constantinescu (13) şi Ana Maria Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici
HCM Baia Mare: Mihaela Băbeanu, Paula Ungureanu, Claudia Cetăţeanu – Andrada Maior Paşca, Laura Olteanu, Melinda Geiger (7), Eliza Buceschi (11), Oana Bondar, Jenica Rudics, Valentina Ardean (4), Luciana Marin (3), Timea Tătar (1), Cynthia Tomescu, Georgeta Diniş, Adriana Nechita (4) şi Renata Ghionea (3). Antrenori: Costică Buceschi şi Magdalena Kovacs