Lacrimi,neputinta,rusine!

Magazin Salajean 18 iunie 2007 0

Echipa antrenata de Marius Pasca a sustinut sambata, la Cluj-Napoca, meciul de baraj pentru promovarea in Liga a III-a, intalnind satelitul formatiei FC Bihor, FC Bihor II Tileagd. Din pacate, FC Zalau a fost nevoita sa se recunoasca invinsa cu scorul de 3 – 2, dupa ce la pauza, scorul a fost egal, 2 – 2. Doar sapte minute au trecut de la fluierul de start al centralului Mihai Prodan ca FC Bihor II Tileagd a si deschis scorul, prin Lukaci, dupa o centrare a lui Szelesi. Sase minute mai tarziu, Marius Mandrut este faultat in careu (foto dreapta), insa arbitrul ii acord zalauanului cartonas galben pentru simulare. In minutul 17, Adrian Farcas a patruns pe partea stanga, insa, aflat singur cu portarul Bonta, nu a reusit sa inscrie. A facut-o, totusi, in minutul 22, dupa ce a driblat foarte bine doi fundasi adversi si pe portarul Bonta, trimitand mingea cu latul in poarta. Dar a venit minutul 28, cand acelasi Szeles a centrat perfect pentru Lucaci, care a profitat de greseala fundasului Alexandru Pop, dar si de iesirea gretita a portarului Notigan, trimitand cu capul balonul in plasa. Cu opt minute inainte de fluierul primei parti, Farcas a marcat cel de-al doilea gol pentru echipa zalauana, cu un sut spectaculos sub transversala, restabilind astfel egalitatea. Jocul partii a doua nu a mai fost la fel de disputat, cel putin pentru echipa zalauana, care a avut o singura ocazie clara de a inscrie. In minutul 79, zalauanii si-au spulberat orice sansa de a promova, oradeanul Iacob marcand pentru 3 – 2, dupa o greseala copilareasca a lui Costel Chira. Vom reveni cu alte amanunte in editia de maine.