Judoka de la CS Vidalis, premiati la Cupa Nordului

Magazin Salajean 14 mai 2008 0

Judoka de la CS Vidalis, premiati la Cupa NorduluiCompetitia a avut loc la finalul saptamanii trecute, la Baia Mare, si a fost rezervata copiilor si juniorilor. Au participat aproximativ 300 de copii si 250 de juniori din mai multe tari. Cele mai numeroase delegatii au fost cele din Ungaria, Bulgaria si Italia. Au mai participat sportivi din Cehia, Moldova, Polonia si Franta. Romania a fost reprezentata de mai mule cluburi, printre care si Clubul Sportiv Vidalis Zalau, care a participat la acest concurs cu trei sportivi: Marius Bot (38 kg), Alexandru Benea (38 kg) si Iulian Corciac (46 kg). Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Marius Bot care, dupa o evolutie foarte buna, a obtinut medalia de bronz la categoria sa de varsta. Iulian Corciac a obtinut locul cinci la categoria 46 kg, iar Alexandru Benea a pierdut in recalificari. Antrenorul sectiei de judo de la CS Vidalis, Radics Stefan, a precizat ca evolutia celor trei zalauani a fost buna, dandu-i sperante pentru Campionatul National de copii ce va avea loc la finalul acestei luni, la Alba Iulia.