Ionut Baltan, medaliat cu bronz la 3.000 obstacole

Magazin Salajean 31 iulie 2008 0

Sportivul antrenat de Teodor Bidian a participat la inceputul acestei saptamani la Campionatele Nationale de juniori I, luand startul in proba de 3.000 de metri obstacole si in proba de 5.000 de metri plat. Atletul de la Liceul cu Program Sportiv Avram Iancu Zalau s-a clasat pe pozitia a III-a in proba de 3.000 de metri obstacole, obtinand medalia de bronz. Antrenorul acestuia ne-a precizat ca spera la un loc mai bun in aceasta cursa, dar, tinand cont ca Baltan s-a pregatit doar trei saptamani pentru acest concurs, avand inainte varicela, a spus ca nu este un rezultat rau. La 5.000 de metri plat, Baltan nu s-a clasat pe podium, insa si-a facut record personal, cu un timp de 15 minute, 31 de secunde si 89 de sutimi. Atletul pregatit de Bidian a stabilit record personal si in proba de 3.000 de metri obstacole, terminand cursa cu un timp de 9 minute si 34 de secunde. Baltan va concura si la editia de anul viitor a Campionatelor Nationale de juniori I, cand va fi in ultimul sau an la aceasta categorie si cand va avea sanse mult mai mari sa devina campion national.

Tot de la LPS Avram Iancu a mai participat in proba de 1.500 de metri plat Razvan Pop, care este inca junior II. Acesta a fost la un pas de medalie, fiind depasit la cativa sutimi de secunda de ocupantul locului trei.