Ioana Dan confirma investitia facuta de CSS Zalau

Magazin Salajean 23 septembrie 2008 0

Atleta Ioana Dan a fost descoperita in urma cu un an, in cadrul Cupei Vailor, iar profesorul de la Clubul Sportiv Scolar, Radu Nicolae Rus a decis sa o transfere la o scoala din Zalau, pentru a o putea pregati pentru competitii mult mai importante. Rezultatele nu au incetat sa apara, Ioana Dan obtinand dupa opt luni medalia de argint la Campionatul National de la Bucuresti, in proba de 3.500 de metri. La finalul saptamanii trecute a avut loc la Vatra Dornei Cupa Dornelor, unde Ioana Dan a obtinut un nou rezultat de exceptie, clasandu-se pe locul doi in proba de 2.000 de metri. La aceasta competitie au mai fost prezenti si Dan Mirsidan, care a ocupat la final locul noua in proba de 3.000 de metri, Ioan Sauca, care s-a clasat pe pozitia a zecea in proba de 3.000 de metri si Marius Ianchis, care a ocupat locul 12 in cadrul aceleiasi probe. Fata a alergat foarte bine. Sigur ca rezultatele celorlalti sportivi sunt mult mai modeste, dar trebuie tinut cont de faptul ca, din 1 septembrie, Ioana a efectuat cate doua antrenamente zilnice pana in momentul inceperii scolii, a declarat Radu Nicolae Rus. Sportivii prezenti la competitia de la Vatra Dornei sunt pregatiti de profesorii Radu Rus Nicolae, Radu Rus Andrei si Nelian Ianchis.