Ioan Gherhardt, pe picior de plecare

Magazin Salajean 9 ianuarie 2007 0

Ioan Gherhardt, pe picior de plecareHC Zalau a inregistrat duminica, in prima mansa din turul trei al Cupei EHF o infrangere extrem de rusinoasa, la o diferenta de 10 goluri, 21 – 31, in fata formatiei DVCS Debrecen. Un scor care le-a spulberat toate sansele de calificare handbalistelor lui Ioan Gherhardt. Fara portarul Mirela Nichita, care s-a accidentat in urma cu cateva saptamani si fara Adriana Holhos, care are pneumonie, antrenorul zalauan a aliniat formula de baza formata din: Tolnai, R. Ivan, Crap, M. Ivan, Bologa, Morari si Carstoaica. In poarta, Talida Tolnai a avut cateva interventii spectaculoase, chiar si la lovituri de la sapte metri, insa nu a fost suficient pentru a schimba soarta partidei. Eficacitatea jucatoarelor de camp a fost sub 50%, chiar si la Daniela Crap, care a marcat 10 goluri din 26 de actiuni, ratand si trei lovituri de la sapte metri. Raluca Ivan a fost nevoita sa joace toata repriza a doua intr-un picior, acidentandu-se in prima parte a meciului la genunchiul drept. Pe durata celor 60 de minute, HC Zalau a avut 61 de atacuri, din care a inscris doar 21 de goluri. Nu mai pricep nimic din ce se intampla cu aceste fete. Nu au caracter de competitie si nici valoare. Cunostintele pe care le au sunt precare si mai intervine si acea cadere psihica, care are o influenta puternica intr-un asemenea meci. Sincer, mi-a fost jena de ce au facut adversarele cu noi. Eu le spuneam fetelor una, iar ele in teren faceau cu totul altceva. Nu mai stiu ce sa mai fac. In afara de Crap si Ivan, restul nu au jucat nimic. Am ajuns sa nu mai pot dormi noaptea din cauza situatiei in care se afla echipa. Nu mai suport. Astept meciul de miercuri cu Rulmentul, iar in cazul unui nou esec, cred ca voi pleca. Nu vreau sa afund echipa si mai tare in clasament, a afirmat Gherhardt, extrem de dezamagit de jocul echipei sale. Partida retur din Cupa EHF va avea loc duminica, la Debrecen, insa unguroaicele se pot considera deja calificate.