Invinsi si in cupa

Magazin Salajean 22 noiembrie 2006 0

Invinsi si in cupaVCM Piatra Neamt – VM Remat CSS Zalau

3 – 0 (-16, -23, -17)

Dupa trei esecuri consecutive suferite in campionat, VM Remat CSS Zalau a inregistrat luni prima infrangere si in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la volei. Ilies si compania au fost invinsi repede la Piatra Neamt, in prima mansa a sferturilor de finala, singurul set in care au pus ceva probleme fiind cel de-al doilea, in care au reusit sa acumuleze 23 de puncte. La fel ca in ultimele partide din campionat, evolutia zalauanilor in meciul de sub Pietricica a fost desul de stearsa, fapt ce le-a dat posibilitatea gazdelor sa aiba jocul la discretie. In primul set, zalauanii au pierdut la o diferenta de noua puncte (25 – 16). In urmatorul set, trupa antrenata de Mircea Spatacean a fost la un pas de a se impune, insa gazdele au avut o evolutie mai buna pe final, invingand la o diferenta de doua puncte (25 – 23). Setul trei a fost din nou la discretia nemtenilor, care s-au impus la o diferenta de opt puncte (25 – 18). Pentru a se califica mai departe, in semifinale, voleibalistii zalauani sunt nevoiti sa se impuna in mansa a doua la o diferenta mai mare, cel putin intr-unul din seturi. Returul va avea loc in 6 decembrie, la Zalau.